Лікування гострого інсульту

Лікування гострого інсульту

Робіт із цієї проблеми мало. Кфукузава (1985) у Нагойе доклав про лікування тромбозу судин головного мозку бджолиною отрутою. Цикл робот Ш.М.Омарова показа, що бджолин отрут вплива на систему, що антисвертивающую, що згорта и, крови, особенно на уровень фибриногена, факторов V По його даних бджолина отрута діє по типу фібринолізину, але якщо згадати, що гиалуронидаза отрути звільняє з «гладких» клітин гепарин, то виникають передумови до застосування бджолиної отрути при ішемічному інсульті. Бджоли сідають у крапки мін-мень, так-чжу, кунь-лунь і бай-хуей, а також на зону щитовидної залози. Крім того, призначається холодна медяна вода для зняття набряку мозку й маткове молочко для поліпшення мікроциркуляції й профілактики паралічів (зміст ацетилхоліну 1,2 мг/г.). При геморрагическом інсульті доцільно застосовувати малі дози отрути (0,1-0,2 мг.) для профілактики ДВС -- синдрому, ужаление крапки ди-ше для блокування синокаротидной зони й тим самим зниження артеріального тиску в зонах внутрішньої й зовнішньої сонних артерій, маткове молочко в малих дозах (1/4 таблетки або 1/2 свічі) для зниження артеріального тиску й нормалізації мікроциркуляції. Пилок з медом у розчиненому виді через рот і в клізмі полезни як джерело енергії при бульбарном паралічі або в несвідомому стані.
Нами спостерігалося 8 хворих ішемічним інсультом, з них 3 у стані алкогольної інтоксикації, Хворі одержували бджолину отруту з 2 дня інсульту (крапки мін-мень, так-чжу, тань-янь, шень-мень), жало віддалялося через 10-15 секунд після введення. Показники свертиваемости крові показали тенденцію до нормалізації (протромбиновий індекс поменшався з 104% до 86-87%, свертиваемости крові з 23 хвилин до 5-6 хвилин, стійкість плазми до гепарину збільшилася вдвічі). Алкогольний інсульт успішно лікувався комбінацією пилку з матковим молочком. Слід зазначити, що швидше знижувався підвищений вміст цукру, настільки характерне для найгострішої стадії інсульту. Усе це лікування дозволило зменшити виразність парезів у порівнянні із хворими, що не одержали пчелопродукти. Звичайно, невелика кількість спостережень не дозволяє робити висновки, що далеко йдуть, але все-таки може привернути увагу до цього методу лікування, що не застосовувався дотепер.
При інсультах у вертебро-базилярной системі, для яких характерні бульбарние порушення з порушенням ковтання, дуже успішно використовувалася в якості живильної суміші суміш меду з пилком у розчині через рот (піпеткою під язик можна ввести до 1,5 літрів за день) і у вигляді клізми ректально.
Тому нами притягнута увага до лікування гострої стадії III ступені церебральної судинної недостатності — інсульту продуктами бджільництва.
Лікування хворих з послеинсультними паралічами бджолиною отрутою виходило із установленого Б.Н.Орловим і його співробітниками поліпшення провідності імпульсу по нервовому волокну при введенні в організм бджолиної отрути, яка вводилася в акупунктурние крапки цюй-чи (GJ II), їй-гуань (МС 6), хе-гу (GJ 4), цзу-сан-чи (Е 36), цзе-си (Е 4 I) і інші на здоровішій стороні, тільки через два тижні отрута вводилася в зону паралічу. На один сеанс робилося від 1 до 8-10 пчелоужалений. Необхідно ретельно спостерігати за станом підшлункової залози (цукровий діабет) і бруньок (гломерулонефрит, нефросклероз). Патологічні стани бруньок є протипоказанням до апітерапії бджолиною отрутою.
Обєктивізація динаміки рухових порушень проводилася виміром мязового тонусу методом дослідження опору паралізованого мяза (контрактура) тиску манжетки тонометра Рива-Роччи. Середня величина опору двоголового мяза плеча в наших хворих до курсу апітерапії рівнялася 1 7 24- 12 мм. рт.ст..
Пчелоужаление проводилося 62 хворим, апифор-електрофорез 33 хворим послеинсультними геміпарезами, що розвилися на тлі порушення мозкового кровообігу.
Краще терапевтичний результат був у хворих з геміпарезом після ішемічного інсульту (поліпшення у вигляді зниження мязового тонусу більш, ніж на 200 мм. рт.ст. в 26 хворих з 57), трохи гірше на тлі Геморрагического інсульту (поліпшення типу зниження тонусу більш, ніж на 20 мм. рт.ст. в 21 з 38 хворих).
Зниження спастичности спостерігалося в обох груп ( при наслідках геморрагического інсульту з 177 до 123± 9 мм. рт.ст., при ішемічному інсульті з 162±8 до82±8 мм. рт.ст.). Слід зазначити, що навіть при відсутності вираженого зниження мязового тонусу у хворих спостерігалося поліпшення загального стану, наростала впевненість у собі, більш твердої була хода, зявилося бажання займатися ЛФК.
Практично, хоча апітерапія й не привела до вираженого зниження мязового тонусу, покращилася діяльність серцево-судинної системи й зявилася можливість більш ефективного впливу традиційних методів реабілітації (масаж, ЛФК, кріотерапія, теплові процедури, миорелаксанти, рефлексотерапия і так далі). Позитивний ефект отриманий нами при воскових апликациях на спастичние кінцівки на курс лікування 20-25 процедур через день. Полезни втирання меду, прополисовой мазі, апилаковой мазі, розтопленого воску по ходу годинної стрілки в зазначені крапки.
Гарний результат у зниженні спастичности уражених мязів отриманий нами при призначенні хворим меду по 60-100 гр. у добу (2-3 їдалень ложки) протягом 1-2 місяців. Регулярне дослідження цукру крові не показало збільшення його під впливом медяного навантаження, мабуть, що мед повністю утилізується в організм, тим більше, що провідним вуглеводом у ньому є фруктоза, а не сахароза. 45 хворих, що одержували мед тривалий час у домашніх умовах показали зниження спастичности від 32 до 76 мм. рт.ст. с позитивним ефектом у всіх хворих. Цю методику ми не застосовували у хворих із цукровим діабетом і навіть угрожаемим по діабету.
Приводимо виписку з історії хвороби. Ш-Н, 62 року, пенсіонер. Зробив у неврологічне відділення із приводу різкого обмеження руху правих кінцівок і мови для проведення реабілітації. Ішемічний інсульт на тлі атеросклерозу судин головного мозку 1,5 року т.зв.. Одержав 2 курсу лікування в умовах райбольници в невропатолога традиційними методами. Основна мета реабілітації — заняття з логопедом. При вступі правобічний гемипа- рез, переважно в нозі. Мязовий тонус правого двоголового мяза плеча 120 мм. рт.ст.. Поза Вернике-Манна. Протромбиновий індекс 106%, РЕГ — сглаженність вершин, немає додаткових хвиль на катакроте, холестерин крові 320 мг.% . Діагноз: Атеросклероз судин головного мозку III залишкові явища ішемічного інсульту (1,5 року) по капсулярному типу із правобічним геміпарезом і моторною афазією. Тривалий депресивний стан. Проводилися заняття через день із логопедом. Апітерапія (130 пчелоужалений), свічі з апілаком х 16, квітковий пилок 1 чайна ложка 1,5 місяця.
ЛФК. Поменшався мязовий тонус до 86 мм. рт.ст.. Став спілкуватися із сусідами. Зникли «емболи» мови. Значно менше депресія.