ПРОПОЛІС Характеристика прополісу і його призначення у вулику

ПРОПОЛІС Характеристика прополісу і його призначення у вулику

Прополіс (бджолиний клей) являє собою клейка смолиста речовина; при температурі 15° він стає твердим, тендітним, якщо його ріжуть — кришиться. При 36° знову робиться мяким, пластичним, а при 60—70° розплющується. Прополіс може бути різного кольору. Це залежить від виду рослин, з яких бджоли збирають смолисті речовини. Найчастіше він темно-зелений, коричневий або бурий.
Прополіс має своєрідний, приємний захід тополевих бруньок, воску, меду, ваніліну, при горінні видає типовий захід ладану.
За даними В. А. Темнова й Ф. М. Персовой, питома вага прополісу — 1,112—1,136, температура плавлення —80—104°. Він розчиняється в спирті, ефірі й деяких інших розчинниках, за нашим даними, розчинність прополісу в спирті становить 60—70%, у воді він розчиняється погано.
Хімічний склад прополісу вивчений недостатньо. Основними складовими частинами його є: рослинні смоли, ефірні масла й віск. Зміст останнього багато в чому залежить від способу збору прополісу. При зборі смолистих речовин з рослин і при обробці у вулику в прополіс попадають секрети слинних залоз, пилок і інші сторонні домішки. М. Н. Никольская й А. В. Корякин повідомили про високий зміст зольних елементів, таких, як залізо, і мікроелементів: міді, марганцю, цинку, кобальту й ін.
Бджоли використовують прополіс як ремонтно-будівельний матеріал. Вони замазують їм щілини й нерівності у вулику, зменшують отвір льотка. Але призначення прополісу у вулику цим не обмежується. Бджоли зашпаровують їм трупи зажаленних «чужоземців», тобто інших комах, слимаків, мишей, жаб, що забираються у вулик, щоб поласувати медом.
Від призначення прополісу відбулося і його назва. «Прополисо» по-гречески й по-латински означає зашпаровувати, замазувати, загладжувати, зачищати.
Походження й збір прополісу.
По питанню про походження прополісу дотепер немає єдиної думки. Із прадавніх часів уважалося, що бджоли, як нектар і пилок, збирають його з рослин і приносять у вулик, тобто визнавалася рослинна природа походження прополісу.
В 1907 р. М. Кюстенмахером була висловлена «нова» теорія походження прополісу, згідно з якою він утворюється в хилусном шлунку бджоли із квіткового пилку.
Основним запереченням М. Кдостенмахера проти «старої» теорії було: звідки бджоли беруть прополіс, коли немає бруньок на деревах. Такий сумнів міг залишатися доти, поки бруньки рослин уважалися єдиним джерелом, з яких збирається прополисное сировина. Уже давно деякі автори вказували, що смолисті речовини бджоли збирають не тільки із бруньок, але й з інших частин рослин. З кожним роком збільшується список рослин, з яких проводиться збір смолистих речовин, серед них називаються не тільки деревні породи, але й чагарникові й навіть трави. Ця теорія, навіть у перші роки її появи, не одержала загального визнання, а привела до появи двох протилежних поглядів на походження прополісу.
На підставі ряду досліджень (Гизельгауз, Метцер, Цандер), що доводять неможливість утвору прополісу з пилку, і докладних робіт Реша й Мейера, що докладно описують механізм збору бджолами смолистих речовин з рослин, так звана «нова» теорія походження прополісу закордонними авторами, навіть співвітчизниками М. Кюстенмахера, залишена. Смолисті речовини з рослин бджоли приносять, як і пилок, в обніжжі, але формують і розвантажують її у вулику інакше, чому обніжжя з пилком: прополисную обніжжя бджоли формують у спокійному стані, а не на лету; розвантаження смолистих речовин у вулику проводиться іншими бджолами. Прополисная обніжжя відрізняється від пильцевой за формою й блискучої поверхні.
Прополіс для лікувальних цілей зручніше за все збирати влітку, після закінчення головного хабар. У цей період прополіс має мяку, клейку консистенцію й добувається у вигляді чистих однорідних шматочків без сторонньої механічної домішки.
Для збору прополісу користуються залізною стамескою, спеціально виготовленої для цієї мети, або тієї, яку застосовують бджолярі при роботі у вулику. Зскрібають прополіс із деревяних частин вулика — рамок, стінок, деревяного покриття. З кожного вулика в середньому за сезон можна зібрати 100-150 г прополісу.
Щоб побільшати збір, рекомендується після закінчення головного хабар помістити у вулик спеціальний магазин. У задній і бічний стінках магазину роблять щілини розміром 120X3,5 мм або просвердлюють круглі отвори діаметром 10 мм. Щоб у вулик не попадали бджоли-злодійки, отвору зовні закривають металевими ґратами. Щілини можна робити й у деревяному покритті. Бджоли починають енергійно зашпаровувати прополісом усі щілини й отвору у вулику. Таким способом можна побільшати вихід прополісу з одного вулика до 250-400 г.
Зібраний прополіс у вигляді круглих грудок вагою 150- 200 г обертають пергаментним папером (або іншим матеріалом) і зберігають у прохолодному темному місці в закритій тарі. Згодом він темніє, а при дії сонячних променів втрачає свою пластичність.
Антимікробні властивості прополісу.
Антимікробні властивості прополісу експериментально до останнього часу не були встановлені. Правда, усі, хто говорив про прополіс як про антисептичне або дезінфікуючій речовині у вулику, фактично визнавали його антимікробну дію. Однак досвідів по вивченню антимікробних властивостей прополісу не проводилося.
На антимікробні властивості прополісу вказує відсутність процесів гниття замурованих у прополіс трупів. В. П. Кивалкиной поставлені спеціальні досвіди. Шматочки мяса різної величини ( від 2 до 20 г) полягали в прополіс і витримувалися протягом різних проміжків часу при кімнатній температурі (16—18°) і при температурі термостата (36—37°). Потім запрополисированние шматочки мяса розкривали й піддавали огляду й мікроскопічному й бактеріологічному дослідженню. Установлене, що прополіс запобігав розвитку гнильної мікрофлори.
Мікроби постійно попадають у вулик через щілини й отвору соломяних матів або полотна. У момент збору прополіс забруднюється через інструмент і руки. Подальше забруднення або обсеменение його мікробами відбувається під час зберігання через предмети навколишнього середовища й повітря. Що перебувають у повітрі мікроби постійно осідають. Якщо помістити прополіс в умови, що виключають подальше забруднення його, і через якийсь час змивом з нього зробити посів у живильні, середовища то можна переконатися, що він стає вільним від мікробів (середовища залишаються стерильними). У прополісі як би відбувається своєрідний процес самостерилізації, тобто звільнення його від мікробів, що потрапили. Якщо такі широко вживані для вирощування мікробів живильні, середовища як мясопептонний бульйон або мясопептонний агар, залишити на якийсь час відкритим, то на інший день у цих середовищах зявиться ріст, що потрапили туди з повітря мікробів. При цьому рідка живильна помутніє середовище, а на щільній — мясопептонном агарі — виростуть колонії мікробів, видимі простим оком.
При додаванні в пробірки з мясопептонний бульйоном шматочків прополісу величиною 0,05; 0,1; 0,2 і 0,3 г розвитку мікробів у них не спостерігається. Після внесення прополісу в пробірки з мясопептонний бульйоном не ростуть мікроби, що не тільки випадково потрапили, але й спеціально внесені. Краще затримують ріст більші шматочки прополісу.
Отже, прополіс губительно діє не тільки на тих мікробів, які попадають у нього при зборі й зберіганні, але й здатний затримати розвиток знову внесених у це середовище мікробів, тобто в цьому випадку доводиться бактериостатическое дія прополісу. Якщо живильну після середовище внесення шматочків прополісу прокипятити й потім зробити посів мікробів, то сила антимікробної дії значно зросте. Такі середовища ми називаємо прополисированними.
Вивчалося бактериостатическое дія прополисированних середовищ проти наступних мікробів: гемолитического стрептокока, золотавого, білого й лимонно-жовтого стафілококів, збудників бешихи свиней, пастереллеза сільськогосподарських тварин, деяких паратифів, листереллеза людину й тварин, сибірської виразки (культура 2-й вакцини Ценковского), некробациллеза, кишкової, чудесної й синегнойной паличок, вульгарного протея, деяких видів ґрунтових спорообразующих мікробів, збудника американського гнилизна бджіл і інших видів (табл. 20). Установлена висока чутливість одних видів і відносна стійкість інших.
З таблиці видне: до прополисированним середовищам більш чутливі грамположительние мікроби. Виключення становлять пастерелли й збудник некробациллеза. Обертає на себе увага чутливість таких мікробів, як збудник сибірської виразки й ґрунтових спорообразующих паличок, як антракоидная, ложносибиреязвенная, микоид* ная й сінна. Усі вони утворюють суперечки. Суперечки — особлива форма існування мікробів, які утворюються при несприятливих умовах. Вони більш стійкі до впливу шкідливих факторів, чому клітка, з якої вони утворювалися.
Таблиця 20
Назви мікробів
Кількість екстрагованого прополісу (г) в 100мол мясопептонного бульйону, що затримує ріст мікробів
Грамположительние
Збудник бешихи свиней
0,1
Гемолитический стрепто­
0,1-0,25
кок ............................................
Золотавий стафілокок
0,1—0,25
Білий стафілокок . .
0,1—0,25
Лимонно-жовтий стафи-
0,1—0,25
0,5—1,0
Сениая паличка ....
0,1
Антракоидная паличка
0,05
Ложиосибиреязвенная па­
0,05
лочка ........................................
Сибиреязвенная лалочка
0,025
Микоидная паличка
0,05
Збудник американ­
0,25
ского гнилизна
Грамотрицательиие
Пастерелли....................................
0,025
Кишкова паличка . . .
5,0
Паратифозні палички
2,5—5,0
Синегнойная паличка
5,0
Чудесна паличка . . .
5,0
Вульгарний протей . .
5,0
Збудник некробацил-
леза ...........................................
0,05—0,1
Виявляється, досить самої невеликої кількості прополісу, щоб затримати розвиток цих спорообразующих мікробів, тобто виявити бактериостатическое дія.
Бактериостатическое дія прополисированних живильних зберігається середовищ після годинного нагрівання в киплячій водяній лазні з наступним автоклавированием середовищ при одній атмосфері протягом 20 хвилин. У результаті про веденних досліджень була встановлена стійкість антимікробних речовин прополісу до нагрівання.
Здатність прополісу викликати загибель мікробів, тобто його бактерицидна дія, вивчалася В. П. Кивалкиной у такий спосіб..Краплю свіжої бульйонної культури мікробів наносили на лепешечку, приготовлену із прополісу. Через певні строки проводили контрольні висіви в живильні. середовища Посіви поміщали в термостат з оптимальної для розвитку мікробів температурою. По наявності або відсутності росту робився висновок про бактерицидну дію прополісу. Таким шляхом було встановлено, що прополіс має не тільки бактериостатическим дією, але й бактерицидним і що різні види бактерій гинуть у різний термін. Так, пастерелли гинуть через 15-20 хвилин, збудник бешихи свиней через 30-60 хвилин, гемолитический стрептокок — 1-2 години, усі стафілококи, листерелли, паратифозні бактерії, кишкова й протейна палочкн через 2-4, чудесна й синегнойная палички через 3-6, усі спорообразующие палички (збудник сибірської виразки й американського гнилизна суперечка, антракоидная, ложносибиреязгенная, микоидная й сінна) не гинуть через 48 годин. Отже, суперечки виявилися стійкими до бактерицидної дії прополісу.
Треба відзначити, що результати дослідження як у тому, так і в іншому випадку будуть залежати від якості використовуваного прополісу. Виходячи з того, що для готування прополісу бджоли використовують рослинну сировину, а в різних місцевостях виростає різна рослинність, можна припустити, що прополіс, зібраний у різних географічних зонах, буде неоднорідний по своєму складу й може мати неоднакову антимікробну активність. Для підтвердження цього припущення проводилося порівняльне вивчення антимікробних властивостей зразків прополісу, зібраного в різних районах Татарської, Марійської, Удмуртской, Чуваської АРСР, Кавказу, Української РСР, Пензенської області, у Болгарії й Чехословаччини.
Результати досліджень підтвердили, що різні зразки прополісу мають неоднакову антимікробну активність. Однак гнітюча кількість зразків мала близьку антимікробну активність; більш висока дія була виражена в зразків лаишевского, північнокавказького, бакинського, кубанського, болгарського й чехословацького прополісу, менше — в арского зразка з Татарської АРСР. Ці зразки по зовнішньому вигляду відрізнялися між собою", лаишевский мав яскраво-жовтогарячий колір, північнокавказький і бакинський — темний, чехословацький і болгарський-світло-зелений. Серед інших зразків переважали темно-зелені й коричневі тони; апастовский і арский мали сірий колір.
Неоднакова антимікробна активність різних зразків прополісу, установлена В. П. Кивалкиной, була підтверджена в дослідженнях А. А. Барскова, М. М. Назипова й 3. X. Каримовой.
Незважаючи на незначну розчинність прополісу у воді, водні екстракти з нього також губительно діють на мікроорганізми. Водний екстракт прополісу готується при нагріванні його в киплячій водяній лазні протягом години. В. П. Кивалкиной вивчалася дія водного екстракту прополісу у відношенні зазначених вище мікробів, а К. М. Салмаковим — проти збудника бруцельозу. Їм установлене, що додавання 0,5 мол водного екстракту прополісу до 4,5 мол печеночно-пептонного бульйону робило це середовище непридатної для розвитку в ній бруцелл. При додаванні до свіжої культури бруцелл на рідкій живильній рівного середовищі обсягу основного водного екстракту прополісу в розведенні 1:1 загибель бруцелл наступала через 15 хвилин, у розведенні 1:2 — через 2 години, у розведенні 1:4 — через 24 години. При внесенні 0,1 мол 500-мільйонної суспензії бруцелл у живильну, середовище в якій попередньо було зроблене екстрагування різних кількостей прополісу, установлене, що 0,005 г прополісу в 1 мол середовища затримує ріст бруцелл на 18—20 годин, а понад 0,005 г — зовсім пригнічує їхнє розмноження.
Антимікробні властивості прополісу, установлені радянськими авторами, підтверджені роботами закордонних дослідників (Гамблетон, Верже, Гублер, Маурицио, Бранджи, Паван, П. Лави, Марин, Матееску, Балачи, Попа). Серед перерахованих авторів особливо виділяються роботи французького вченого П. Лави. Він проводив порівняльне визначення антимікробних властивостей спиртових екстрактів бджоли, прополісу й пилку, ацетонових — меду й воску й ефірного — маткового молочка. Установлене, що екстракти, отримані із прополісу, мають найбільшу антимікробну активність.