косвенный метод изготовления вкладок
куртка пасічника
як приймати бджолину пильцу
малина догляд

МАТКОВЕ МОЛОЧНО Походження маткового молочка

МАТКОВЕ МОЛОЧНО Походження маткового молочка

Матковим молочком називають виділення глоткових і частково верхньощелепних залоз молодих бджіл; вони годують їм тих личинок, з яких розбудовуються бджолині матки, а також самих маток у період кладки яєць (секрет алотропічних залоз).
Бджолине маткове молочко, нерідко називане просто матковим молочком або скорочено «ММ», є продуктом життєдіяльності медоносних бджіл. Бджоли, як відомо, живуть більшими родинами, причому в кожній родині є особини трьох пологів: одна матка, діяльність якої полягає у відкладанні яєць, 30-60 тис. робочих бджіл, які виконують усі роботи з будівлі сотов, догляду за маткою, вихованню потомства, збору квіткового нектару й переробці його в мед, збору пилку, захисту родини від ворогів і т.д.; навесні й улітку в родині є ще кілька сотень трутнів-самців, які запліднюють молодих маток.
Маткове молочко служить їжею личинкам робочих бджіл і трутнів протягом перших трьох днів їх життя, личинкам маток- протягом 5 днів і маткам — навесні й улітку, коли вони посилено відкладають яйця.
Маткові личинки розбудовуються в спеціальних більших гніздах, називаних маточниками, і одержують молочко, що трохи відрізняється по складу. Кількість молочка в кожному маточнике досягає 200-400 мг. У звичайних гніздах сотов, у яких розбудовуються личинки робочих бджіл, молочка буває приблизно в 100 раз менше.
При нормальних умовах існування й розвитку бджолиних родин утвір маткового молочка в молодих бджіл відбувається з 4- 6-го по 12- 15-й день їх життя. Робоча бджола має пару глоткових залоз, розташованих у передній частині голови. Кожна з них має вигляд довгої ( близько 15 мм), тонкої, звитої трубочки, яка відкривається нижнім кінцем у глотку близько її переднього кінця. На стінках трубочки перебуває більш 500 дрібних залозок; у новонароджених бджіл ці залозки стиснуті й залишаються такими, поки бджола годується медом. З 4-денного віку бджола починає поїдати пергу, багату білками, жирами й вітамінами, і її глоткові залози приходять в активний стан: клітки стислих залозок поглинають живильні речовини з омивающей їх крові, набухають і починають виробляти молочко. Залозки також розбухають, стають кулястими, молочко випливає з них у трубочку залози, а по ній виливає в глотку; із глотки воно стікає на хоботок, за допомогою до-
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage6.png
Рис. 21. Схема розташування залоз у голові й грудей робочої бджоли:.
1 — глоткова залоза: 2 — иижнегубна залоза; 3 — верхньощелепна залозі; 4 — ковтка; 5 — стравохід; 6 — хоботок.
торого бджола може покласти його в гніздо сота, де перебуває личинка робочої бджоли, або в маточник, де розбудовується маткова личинка. Крім того, бджола молочком годує матку.
Рясне харчування маткових личинок молочком сприяє прискореному їхньому розвитку й посиленому росту в порівнянні з робочими личинками. За 5 -б днів маткова личинка збільшує свою вагу в 3000 раз ( від 0,1 до 300 мг), а робоча тільки в 1500 раз; увесь розвиток матки триває 16 днів, а робочої бджоли — 21 день. Доросла матка відрізняється сильно розвиненим половим апаратом, довговічністю (живе до 3- 4 років), інтенсивним обміном речовин і високою плідністю. У період кладки яєць матка поглинає щодня величезна кількість маткового молочка й відкладає до 2,5-3,0 тис. яєць.
Прискорений розвиток матки, її довговічність, інтенсивний обмін і висока плідність, обумовлені харчуванням молочком, дали привід припускати, що молочко може впливати на обмін речовин інших тварин і людину, благотворно впливати на здоровя. Звідси й почалося вивчення складу молочка, його властивостей і можливостей застосування в медицині.