ПРЕПАРАТИ БДЖОЛИНОЇ ОТРУТИ

ПРЕПАРАТИ БДЖОЛИНОЇ ОТРУТИ

Препарати бджолиної отрути поряд з потужним терапевтичним ефектом виявляють сильну токсичну дію. От чому вчена медична Рада Міністерства охорони здоровя СРСР строго зобовязав медичних працівників ураховувати сильну біологічну дію бджолиної отрути на організм людини й заборонив його застосування при наступних захворюваннях: при всіх гострих інфекційних захворюваннях, гострих гнійних і нагнон- тельних процесах, туберкульозі, гепатиті, нефриті, цукровому діабеті, при злоякісних новотворах, органічних захворюваннях центральної нервової системи, захворюваннях кровотворної системи, захворюваннях кори надниркова залоза, анемії, при вираженій серцево-судинній Недостатності (II-III ступінь), виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки з похилістю до кровотеч (навіть схованим), у передопераційному й післяопераційному періодах, під час вагітності й у період менструацій, при кахексії.
Відносними протипоказаннями служать гострі фази ревматоидного артриту й ревматичного поліартриту. Більшу обережність треба проявляти хворим з жовчно- і нирковокамяною хворобою при застосуванні препаратів бджолиної отрути, тому що може виникнути загострення цих захворювань. Без лікарських рекомендацій, ретельного лабораторно-кли- нического обстеження застосування препаратів бджолиної отрути може стати небезпечним для здоровя. Деякі особи можуть мати високу чутливість до бджолиної отрути, тому індивідуальна непереносимість бджолиної отрути є абсолютним протипоказанням до його застосування.
До препаратів бджолиної отрути ставляться таблетки "Апифор". У кожній таблетці втримується 0,001 г лиофилизированного бджолиної отрути. Вони призначені тільки для электрофореза. Застосовують апифор по призначенню лікаря. Інтервали між процедурами, ступінь реакції шкіри на лікування встановлює лікар-фізіотерапевт. Він же визначає ступінь побічних явищ і можливість подальшого лікування, стежить за функціональним станом бруньок у процесі лікування.
Форма випуску препарату: таблетки в банках жовтогарячого скла по 25-100 штук. Зберігати їх випливає в захищеному від світла місці.
Апизартрон. Випускається у двох лікарських формах - у вигляді мазі й розчину для інєкцій.
Мазь "Апизартрон" містить, крім бджолиної отрути, 10% метилсалицилата й 1 % гірчичного ефірного масла. Мазь придатна тільки для зовнішнього застосування у вигляді розтирань у місцях найбільшої хворобливості. Утирають мазь 1-2 рази в день. Випускається в тубах по 20 г.
Апизартрон для інєкцій випускається в ампулах, що містять 0,1 мг ("перша міцність") і 1 мг ("друга міцність") сухої бджолиної отрути. До ампули, що містить суху речовину, додається ампула дистильованої води для інєкцій, якої розлучають суху речовину. Залежно від ваги захворювання й переносимости препарату лікар рекомендує короткі й подовжені курси лікування;.
Апизартрон проводиться в Німеччині. Препарат слід зберігати в захищеному від світла місці.
Венапиолин - препарат бджолиної отрути в персиковому або абрикосовому маслі. Випускається в ампулах по 2 мол для підшкірних інєкцій у двох модифікаціях: венапиолин-1 бджолина отрута, що містить тільки натуральний, і содержащий-2, що містить летучу фракцію бджолиного пекла. Венапиолин-1 - болезаспокійливий і протизапальний засіб, що зарекомендував себе при ревматизмі й інших запальних захворюваннях суглобів, радикулітах, невралгиях, плевритах. Венапиолин-2 застосовують переважно при алергійних захворюваннях.
Вирапин випускається у двох формах - у вигляді розчину для інєкцій і у вигляді мазі. Розчин вирапина містить 0,002 г очищеної бджолиної отрути, новокаїн і ізотонічний розчин натрію хлориду - до 1 мол. Інєкції робляться підшкірно. Вирапин у вигляді мазі для зовнішнього застосування випускається в тубах по 20 г, де в 1 г утримується 0,15 мг бджолиної отрути.
Вирапин знайшов широке застосування при ревматизмі, неспецифічних поліартритах, міозиті, невралгії, радикуліті, ішіасі, алергійних захворюваннях. Препарат проводиться в Чехо-Словаччини.