МАТКОВЕ МОЛОЧКО, ХІМІЧНИЙ СКЛАД І БІОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

МАТКОВЕ МОЛОЧКО, ХІМІЧНИЙ СКЛАД І БІОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

Маткове молочко являє собою секрет верхньощелепних залоз робочої бджоли. Зовні воно нагадує желеобразную масу молочного кольору й служить для вигодовування личинки, а потім самої бджолиної матки. Крім того, матковим молочком вигодовують личинки робочих бджіл і трутнів до 3-денного віку. Доктор ветеринарних наук А.М.Смирнов (1986) відзначає, що йому невідомі випадки інфекційних захворювань личинок бджіл і трутнів у цьому віці. А.М.Смирнов пояснює це харчуванням личинок матковим молочком. Близько 250-300 мг молочка витрачають бджоли на харчування однієї матки. Завдяки особливим властивостям маткового молочка життя бджолиної матки триває близько 6 років, тоді як робочі бджоли живуть 30-35 днів. Це дало привід назвати маткове молочко "королівським желе". Бджолина матка здатна за сезон відкласти до 250 тис. яєць (більш 2 тис. яєць у добу) завдяки особливим живильним властивостям маткового молочка.
Уперше склад маткового молочха був описаний французьким дослідником Є.Альфандери (1931).
Вода 24,5% Зола 2,34%.
Загальний азот 4,58% Декстроза 11,70% Загальний протеїн 30,62% Сахароза 3,35% Загальна сірка 0,38% Ефірні Загальний фосфор 0,67% витяжки 15,22%.
Пізніше іншими дослідниками в матковому молочку були виявлені вітаміни В, Вг, Вз, Вб, В12, РР і Н, фолиевая кислота, нуклеиновие кислоти - РНК і ДНК, біостимулятори. Наявність у матковому молочку гамма-глобуліну, виявленого іспанськими дослідниками Х.Р.Ламберти й Л.Г.Корнехо (1975,1976), було підтверджено электрофоретическим аналізом глобулінів в одній з лабораторій Національного університету в Ла-Платі професором Е.Л.Мандрилові.
Відомо, що гамма-глобулін є головним протеїном, що виконують противірусні, протимікробні й антитоксичні функції. Х.Р.Ламберти й Л.Г.Корнехо експериментально підтвердили зміст у матковому молочку амінокислоти, що є одним з основних компонентів коллагена. Х.Р.Ламберти й Л.Г.Корнехо справедливо зауважують, що якщо раніше вважалося, що вік людини характеризується станом його артерій, то зараз буде вірним судження про те, що про вік свідчить стан сполучної тканини. Наявність у складі маткового молочка елементів, що поліпшують обмін речовин у живих клітках, роблять його надзвичайно коштовним продуктом як у геріатрії, так і в педіатрії.
І.Матушевский, Е.Качори А.Колтек (Польща) всанатории "Лікувальні води Поланека" протягом ряду років з успіхом застосовували маткове молочко для лікування таких захворювань, як атеросклероз, цукровий діабет, виразкова хвороба дванадцятипалої кишки, запалення товстої кишки, а також при захворюваннях бруньок і деяких нашкірних хворобах. При цьому було виявлено, що в деяких хворих (60%) зменшувалася кількість лімфоцитів у крові, в інших 40% вови- шалось. Знаючи, що лимфоидная система відіграє важливу роль у процесі вироблення антитіл, дослідники стали глибоко вивчати дія маткового молочка на імунну систему людини.
У цей час доведене, що деякі захворювання приводять до зміни будови власного білка й під впливом токсичних факторів виникає аутоиммунная агресія. Для її зменшення застосовують похідні кортизону, цитостатики й інші препарати, однак усі вони значно знижують опірність організму інфекціям. У ряді випадків зявилася можливість застосовувати антилимфоцитар- ную сироватку, що містить антитіла, що знищують лімфоцити.
Згадані вище польські вчені в результаті кропітких досліджень установили, що маткове молочко може викликати специфічну імунну толерантність, тобто нездатність організму до імунної відповіді на якийсь певний антиген при збереженні імунологічної активності (реактивності) до інших антигенів, тобто виявляє иммукодепрессивкое дія, причому ця дія виявляється завдяки здатності маткового молочка.
Нікулін А.А., Якушева Е.Н. (1990) указали на залежність біологічної активності маткового молочка від його дози. Так, дози більш 10 мг/кг виявляють гнітюча дія на регенерацію. Оптимальна доза -1 мг/кг.
Була звернена увага на стерильність маткового молочка, що перебуває в природніх умовах - у маточнике. У матковому молочку у великій кількості виявлений ацетилхо- лин - уксуснокислий ефір холіну. Відомо, що, зробивши в кров людини, ацетилхолін знижує артеріальний тиск, сповільнює ритм серцевих скорочень, підсилює перистальтику шлунка й кишечнику й ін. Виявлена здатність маткового молочка стимулювати вироблення фагоцитів. Є дані про те, що маткове молочко здатне усувати стійкість організму до інсуліну, що дає можливість використовувати його в лікуванні инсулинорезистентних форм цукрового діабету.
Дж.П. Пиана (Італія) протягом багатьох лет пропагує застосування продуктів бджільництва в медицині, а також і в кулінарії. 20-літній досвід застосування їм маткового молочка в дерматології й, зокрема, у косметології дозволяє прийти до таких висновків: маткове молочко стимулює метаболізм кліток і нормалізує секрет жирових залоз, сповільнює процес старіння шкіри, тонізує її, поліпшує гідратацію й еластичність шкіри. На його думку, маткове молочко, будучи биоактиватором, сприятливо діє на шкіру голови й ріст волосся.
Таким чином, маткове молочко здатне підвищувати опірність організму інфекціям, попереджати виникнення алергійних реакцій, нормалізувати артеріальний тиск, стимулювати й регулювати функції органів і систем старіючого організму, усувати стійкість організму до інсуліну й багато чого іншого.