КВІТКОВИЙ ПИЛОК І ПЕРГА

КВІТКОВИЙ ПИЛОК І ПЕРГА

Квітковий пилок — це чоловічі полові клітки квіткових рослин. Пилок містить білки, жири й вітаміни, які необхідні для харчування бджіл. 30-50 кг пилку забезпечують виведення й розвиток 150 тисяч бджіл. Літаючи від квітки до квітки, бджоли збирають пилок і складають її у вигляді грудочок у спеціальне місце з волосків на третій парі ніжок — «кошичка». Ці грудочки пилку, або обніжжя (пилок, зволожена нектаром, змішана зі слиною), бджоли приносять у вулик, складають у порожні гнізда сотов навколо розплоду або на другі від краю рамках. Кожне гніздо вони заповнюють пилком приблизно на дві третини, а зверху заливають медом і запечатують воском.
Пилок, позбавлена доступу повітря, під дією ферментів слини бджіл і меду зазнає шумуванню й перетворюється в так звану пергу — бджолиний хліб. Перга по смакові нагадує житній хліб, змішаний з медом. Вона може зберігатися довго. При шумуванні в ущільненому пилку кількість білків і жирів зменшується, а кількість молочної кислоти й вуглеводів збільшується. Молочна кислота й велика кількість цукру саме й перешкоджають розвитку в перзі бактерій і цвілевих грибків, що сприяє тривалому її зберіганню.
Цілющі речовини перги.
По кількісному і якісному складу перга відрізняється від пилку. І головна відмінність полягає в тому, що вона легше засвоюється живими організмами.
У таблиці наведений порівняльний склад пилку й перги.
Наявність у перзі найцінніших і життєво необхідних для людини вітамінів і речовин ставить її в ряд найважливіших лікувальних засобів.
Порівняльний склад пилку.
і перги
Склад
Пилок
Перга
Вітаміни, мг/100 г.
С.
Bl
Сліди те ж
140—205 0,4—1,5
Продовження табдииы
Склад
Пилок
Перга
02
— « —
0,54—1,9
в
6
— « -—
0.5—0,9
Р
— « —
60
А
— « —
50
D
_ « —
0,2—0,6
Е
— « —
170
Живильні вещес
тва, %
білки
24
22—30
вуглеводи
18,5
35
жири
3,3
1,6
мінеральні солі
4—7
4—7
органічні кислоти
1—5
ферменти
Сліди
гормони
— « —
Збираючи пилок, бджоли приносять неоціненну користь багатьом видам квіткових рослин, тому що близько 90% їх не можуть існувати без комах-запильників, одне з перших місць серед яких належить бджолам. Ища собі корм (пилок і нектар), бджоли відвідують квітки рослин і переносять прилиплий пилок на рильця маточок інших рослин, здійснюючи в такий спосіб перехресне запилення. Із усіх бджіл, що вилітають із вулика, пилок приносять тільки близько 50% бджіл, це — складальниці, з них близько 25% збирають тільки пилок і 25% — одночасно пилок і нектар. Бджоли можуть збирати пилок увесь день, якщо дозволяє погода, з верб, плодових дерев, ягідників, малини, глоду й ін. З таких рослині, як кульбаба, кукурудза, мак, льон, рапс, гірчиця, вони збирають пилок, в основному, тільки ранком.
Бджола приносить у вулик відразу два обніжжя масою по 8-15 мг кожна. Для того щоб зібрати 1 кг обніжжя, вона повинна зробити не менш 50 тисяч вильотів. За день кожна бджола робить у середньому 8-12 вильотів і приносить до 200 мг пилку. Бджоли однієї родини можуть принести у вулик за день 1 кг обніж, а за весь сезон — до 50 кг. У кожне гніздо бджоли складають у середньому до 18 обніж.
Найбільше активно бджоли збирають пилок навесні в період вигодовування великої кількості розплоду й швидкого його росту, тобто травні-червні. Треба тільки точно знати, що в радіусі 2-3 км, де бджоли збирають пилок, немає отрутних рослин: багна, білені, віха отрутного, чемериці і т.д. Не можна також збирати пилок на пасіці, якщо в радіусі літа бджіл рослини оброблялися отрутохімікатами.