БДЖОЛИНА ОТРУТА

БДЖОЛИНА ОТРУТА

Про те, що укуси бджіл можуть принести рятування від багатьох хвороб, наші предки знали давним-давно. Сьогодні вчені в результаті тривалих досліджень зуміли пояснити це явище.
Бджолина отрута — секрет особливої залози бджоли, використовуваний через жало при захисті гнізда, потомства й самооборони. Отрута виробляється великою й малою залозою, причому перша — виділяє кислий, а друга — лужний секрет.
Зовні отрута прозора, з різким заходом, гіркий і пекучий на смак. У ньому втримуються органічні кислоти, мінеральні й білкові речовини, різні ферменти. Більшість із них ставиться до дуже важливих компонентів, що позитивно впливають на біологічні процеси, що протікають в організмі людини.
Насамперед отрута, як установлено, впливає на центральну нервову систему — основний ре ґуля- тор життєдіяльності людського організму. Тому він результативний у лікуванні ревматизму, сідничного, стегнового, тройничного й інших нервів,.
Відома властивість бджолиної отрути виявляти судинорозширювальна дія. Однак головна його гідність — здатність при правильному застосуванні мобілізувати захисні резерви організму, що важливо при багатьох небезпечних інфекційних захворювань. Крім цього отрута сприяє виробленню в людини певного й стійкого імунітету.
Бджолина отрута — сильний знезаражуючий засіб, антибіотик. У людей з алергійною реакцією навіть одне ужаление приведе до неприємним, а часом і небезпечним наслідкам. Що регулярно ж зазнають ужалениям бджолярі здобувають стійкість до отрути й переносять його без ознак отруєнь. Жінки й діти більш чутливі до бджолиної отрути, чому чоловіка.
Реакція організму на отруту — печіння, гіперемія, набряк, зниження кровяного тиску, підвищення температури тіла. У міру проникнення отрути в кров частішає пульс, зявляються задишка, головний біль, запаморочення, нудота, понос, блювота, рясний холодний піт, спрага. Іноді відзначається підвищений діурез. При сильному ступені отруєння наступають судороги й втрата свідомості.
Допомога при ужалениях.
Якщо вас випадково вжалила бджола, необхідно швидко вийняти жало й прикласти до хворого місця ганчірочку, змочену в холодній воді, міняючи її кілька раз аж до припинення печіння. Шкіра під дією холоду стискується, частково витісняючи отруту назовні, а вода його змиває. Щоб уникнути появи пухлини й для зменшення болі уражений місце можна змазати медом, соком часнику, або петрушки, або ріпчастого лука, можна скористатися рідким валідолом, спиртом, нашатирем, сирою картоплею, розчином марганцевокислого калію. У випадку загального отруєння необхідна швидка лікарська допомога.
А як саме жало вилучити? За допомогою пінцета або іншого гострого предмета. Не слід витягати жало з тіла двома пальцями, оскільки вся отрута з отрутних пухирців буде видавлений у ранку.
Основи лікувального ужаления.
Для лікування захворювань периферичної нервової системи фахівці рекомендують ужаление зовнішньої поверхні певної частини тіла, наприклад плечей, стегон і т.д.
1-й день піддавати ужалению 1 бджолою, на 2-й день — двома, на 3-й — трьома бджолами і т.д. Курс лікування — 18 днів, тобто 55 ужалений. Через 3-4 тижні щодня роблять по 3 ужаления й так протягом 1,5 місяця (150 ужалений). А всього потрібно 200 ужалений, одержуваних за 2 курсу лікування.
Місце й число ужалений визначають залежно від недуги й індивідуальних особливостей хворого. При спондилоар- тріть самим підходящим місцем уважається поперекова область. Починати треба з 2- 4 ужалений і, якщо відсутня підвищена чутливість, збільшують їхнє число до 25 на процедуру. При деформуючому артрозе ужаления роблять у поперековій області й в уражені суглоби, а їх число на процедуру поступово доводять до 20.
При атеросклерозі й эндоартрите посудин кінцівок ужаления треба робити по ходу сідничного нерва. Загальна їхня кількість на процедуру — 8-12. У випадку трофічних виразок і довгостроково незагойних ран ужаления слід проводити на 5 див від їхніх країв і не більш 12 за процедуру, а за цикл лікування — 180-200. Людям, що страждають від ревмокардиту, хорса, бронхіальної астми, бджіл треба розташовувати в області грудної клітки ( попереду й позаду, ліворуч і праворуч) і наносити не більш 6 ужалений за процедуру, стільки ж — і при гіпертонічній хворобі, але вже на поперекову = область.
Отрута поряд зі зниженням артеріального тиску сприяє зменшенню кількості холестерину, сповільнює свертываемость крові, припиняє спазм, а отже, поліпшує кровонаповнення органів.
Великий досвід накопичений клинистами в лікуванні ревматоидного артриту. Дія отрути проявляється в протибольовому й протизапальному ефектах, у зменшенні набряклості суглобів, гіперемії, судинній проникності. Ослаблення або зникнення болючого синдрому дозволяє попередити обмеження рухів у суглобах, що розширює можливості застосування різних гимнастик.
Найбільш ефективна бджолина отрута при лікуванні захворювань периферичної нервової системи: попереково-крижового радикуліту, місцевого остеохондрозу, хвороби Бехтерева й ін. Курс лікування — 15- 20 інєкцій. Отруту вводять частинами в трохи найбільш хворобливих крапок. Стан хворого поліпшується вже після 8- 10 інєкцій. По закінченню курсу лікування болючий синдром значно зменшується, загальний тонус поліпшується, зявляється апетит, нормалізується сон.
Болючий синдром при радикулітах, заради- кулоневритах супроводжується збільшенням (в 3- 4 рази) змісту міді в організмі. Інєкції бджолиної отрути під шкіру сприяють зниженню болючого синдрому й нормалізують зміст міді. Хворі, що пройшли лікування бджолиною отрутою, а, що також ухвалюють його 1 раз в 6 місяців протягом 6 років (противорецидивное лікування), менш схильні до загострення, а у випадку захворювань легше їх переносять.
Усім відомо, як важко піддається лікуванню неврит слухового нерва. Це прогресуюче захворювання, часто веде до глухоти, вдобавок буває обтяжене гіпертонічною хворобою, атеросклерозом посудин серця й мозку або порушенням обміну речовин. У цьому випадку укушение бджолами навколо вушної раковини й в області кистей рук приводить до поліпшення слуху після 1 курсу лікування в 70% хворих. За 1 сеанс ставлять від 2 до 6 бджіл. Хворі одночасно з отрутою одержують «Апілак», дотримують дієти, режиму праці й відпочинку.
Досить широко бджолина отрута використовується в гінекології. Запалення (у т.ч. хронічне) внутрішніх полових органів, придатків матки, спаечные процеси тазової очеревини й ін. лікують інєкціями «Апизартрона» у комбінації з піхвовими тампонами з «Вирапи- на» і прополісу. Після 2 курсів лікування призначають фізіотерапевтичні процедури, і абсолютна більшість хворих видужує.
Препарати із бджолиною отрутою.
Бджолина отрута входить до складу багатьох мазей або є їхньою основою. Ці мазі сприяють зменшенню болів і запальних явищ у мязах, суглобах, нервах, у звязку із чим їх застосовують при захворюваннях суглобів, сумочно-звязкового апарата, мязів і нервів, радикулітах, остеохондрозі й т.п.
Дія будь-якої мазі, що містить бджолину отруту, можна підсилити, якщо перед уживанням шкіру в області нанесення препарату промити теплою водою з милом, а після втирання обернути хворе місце теплою вовняною хусткою.
Мазі не можна наносити на ушкоджену шкіру, крім того, необхідно, щоб на руках не було саден, тріщин. Після втирання руки потрібно відразу вимити теплою водою з милом.
Особливо слід берегти ока й слизуваті оболонки від влучення дратівних речовин. Перед застосуванням мазі необхідно порадитися з лікарем і зробити пробу.
«Вирапин» — мазь зі змістом в 1 г 0,15 мг лиофилизированного бджолиної отрути. Застосовують при поліартритах, ревматизмі, міозитах, радикулітах, невралгиях, захворюваннях сумочно-звязкового апарата й т.п. станах. Мазь утирати досуха 1- 2 рази в день. Спочатку беруть не більш 1,5- 2 г мазі. Якщо немає алергійної реакції, дозу можна довести до 5 г. Лікування треба проводити по 3 дня з перервою в 1 день, наносячи мазь у проекції болі. Утирати краще ранком і ввечері.
Дозу «Вирапина» збільшувати тільки поступово.
Через кілька хвилин після втирання зявляється відчуття приємного тепла — це відбувається завдяки розширенню кровоносних посудин, шкіра червоніє, у звязку із цим поліпшується обмін речовин, що сприятливо позначається на рассасывании вогнища запалення. Легке поколювання, печіння — свідчення тому, що мазь виявляє впливу на рецептори шкіри й підшкірної клітковини. Однак можуть виникнути нездужання, головний біль, болі в суглобах, кропивниця. Тоді маззю користуватися не можна.
Випускається «Вирапин» у тюбиках. Зберігати його треба в прохолодному місці. Проводиться вирапин і в ампулах і призначений для внутрішншкірних інєкцій.
« У е н а п и про л и н». Препарат бджолиної отрути в персиковому або абрикосовому маслі. Випускається у вигляді двох препаратів: вена- пиолин-1 і венапиолин-2. Обоє препарату являють собою маслянисту світле- жовту рідину зі своєрідним заходом.
«Венапиолин-1» застосовують як болезаспокійливий засіб при артритах, невралгії, радикулітах і інших захворюваннях; «Відень- пиолин-2» — переважно при алергійних захворюваннях.
«Апизартрон» — мазь, що містить в 1 г 1 одиницю дії бджолиної отрути. Ця мазь аналогічна вирапину по вживанню, але більш ефективна. До її складу входить 10% метилсалицилата й 1% ефірного гірчичного масла ( при втиранні викликає активну гиперимию, що сприяє проникненню бджолиної отрути в тканині). Утирається так само, як і «Вирапин», у шкіру в зоні хворобливості 1- 2 рази в день (ранком і ввечері). Для визначення чутливості до препарату спочатку для проби треба втерти мазь завбільшки з горошину. При гарної переносимости дозування поступово підвищити до 4-5 г.
«Апизартрон» випускають у тюбиках по 20 г, зберігають у прохолодному місці.
Роблять «Апизатрон» і у вигляді сухого порошку. Бджолина отрута запаяна в ампули (« Апизартрон-Мите» в 1 ампулі втримується 0,1 мг отрути, а «Апизатрон - форту» — 1 мг). Уводять його внутрішньовенно, розчиняючи у воді для інєкцій безпосередньо перед уживанням. Дозу призначає лікар.
«Апитрит» — мазь, що містить бджолину отруту (0,015%), масло скипидарне (3%), камфору (3%), метилсалицилат (6%), гліцерин, эмульгатор, воду й інші інгредієнти.
Однорідна маса білого або злегка жовтуватого кольори із заходом камфори, ме- тилсалицилата й скипидарного масла.
Застосовувати зовнішньо при ревматичних і ревматоидных поліартритах, міозитах, невралгії, радикулітах, невритах.
Область нанесення препарату рекомендується попередньо промьггь теплою водою з милом, потім утерти від 2 до 6 г мазі протягом 3-5 хвилин (досуха). Мазь утирати 1- 2 рази в день, при підвищеній чутливості — 1 раз у дозі 1-3 г. Курс лікування — 1-3 тижня.
«Апитрит», як і інші препарати бджолиної отрути, може викликати алергійні реакції, що зникають при припиненні втирання.
« Ун гапивен» — мазь на основі бджолиної отрути, порівняно недавно розроблена в нашій країні. Рекомендована при захворюваннях опорно-рухового апарата (суглобів і околосуставных тканин, мязів, нервів). Мазь майже без заходу. Утирати її треба протягом 5—10 хвилин у зону найбільшої хворобливості (шкіру бажане попередньо промити теплою водою) 1 раз у день на ніч. Курс лікування в середньому — 10—14 днів. Після 1— 2-тижневої перерви курс по необхідності можна повторити.
ПчсуикыЙ отрута.
«Унгапивен» ефективний тому, що діє на рецептори шкіри й підшкірної клітковини, викликає активізацію імунологічних реакцій організму.
Мазі, про яких говорилося вище, потрібно, якщо вони призначені лікарем, використовувати систематично, у зазначених дозуваннях.
Лікарі рекомендують лікуватися одним препаратом не більш 2—3 тижнів. При тривалому застосуванні можливе ослаблення терапевтичного ефекту, а в деяких випадках при передозуванні виникає алергійна реакція. Зробивши перерва на 1— 1,5 місяця, курс лікування можна повторити.