Бджолина отрута, її склад і лікувальна дія

Бджолина отрута, її склад і лікувальна дія

А от ще літературний опис, присвячений бджолиному життя: У пошуках нектару бджола літала цілими днями. Утомлювалася. А коли накопичувалося багато меду, у її житла зявлялася людина. Він забирав у неї зібрані з такою працею запаси. І хоча меду, що залишився, цілком вистачало бджолі, щоб прокормити родину, вона однаково була незадоволена. І з кожним днем усе більше й більше. І розвязала бджола поскаржитися всемогутньому Зевсу. Побрала солодкий стільник і полетіла на Олімп. Зевс залишився задоволений подарунком і пообіцяв виконати все, що вона побажає. Тоді бджола обрадувалася й сказала: « ПРО, творець усього живучого! Хто крім тебе гідний вкушати насолода меду?! Даруй мені нещадне жало, щоб я могла обробити з кожним, якщо він наблизиться до мого багатства». Зевс відповів: «Буде по-твоєму. Ти зможеш вжалити того, хто підійде до твого стільника, але, наситившись помстою, втратиш непотрібне жало й у той же момент загинеш — злість не може народити нічого, крім зла й нещастя».
Легенда є легенда. Але людей, помітивши цю здатність бджіл жалити, дуже скоро звернув увагу на те, що після ужаления в нього наступало швидке полегшення при наявності деяких хвороб, і шляхом проб і помилок став використовувати жало бджоли при лікуванні таких підступних захворювань, як радикуліт, подагра, і інших недугах.
Для власної зашиті й захисти гнізда від численних ворогів на кінчику черевця бджоли перебуває спеціальний оборонний апарат. Він складається із залози для вироблення отрути, пухирця для збору його й жала для введення отрути в тіло ворога. Завдяки скороченню сильних мязів, зєднаних з жалом, отрута впорскується в ранку. При ужалении людей або тварин жало не може вийти через наявні на ньому маленьких зазубринок. Тому жало відривається від бджоли, після чого вона гине. Відірване від бджоли жало продовжує самостійно глибшатися в шкіру, виділяючи всю отруту в рану. Ужалення викликає первісне почервоніння, а потім набряк, що зберігається до 2-3 доби.
Бджолина отрута знайшла широке застосування в медицині, особливо останнім часом. Уведення його з лікувальною метою в організм людини проводиться різними способами: безпосередньо бджолиним ужаленням, упорскуванням, утиранням; прийманням усередину за допомогою аерозольних і парових інгаляцій, а також электрофорезом і ультразвуком. Найбільш ефективним із усіх перерахованих методів є введення отрути в організм шляхом пчелоужалений.
Для ужаления бджолу беруть двома пальцями або спеціальним пінцетом за спину й черевце й прикладають її до необхідного місця, як показано на малюнку. Жало витягають через годину. Під час лікування необхідно раз у тиждень робити аналіз крові й сечі. Бажане під час лікування ухвалювати усередину мед щодня по 70- 100 г. При підвищеній чутливості організму до отрути лікування їм проводити протипоказане.
Відомий апитерапевт Н.П. Иойриш рекомендує наступну схему лікування: у перший день — одне ужалення, у другий — два, у третій — три і т.д. до 10 днів. Потім робиться триденна перерва, після чого лікування триває щоденним додатком по три бджоли доти, поки хворий не одержить 180- 200 ужалений. Під спостереженням лікаря, наприклад у санаторіях, тривалість лікування можна скоротити, збільшуючи число ужаленьна кожну процедуру: у перший день- 2 ужалення, у другий — 4, у третій — 6, у четвертий — 8, з пятого ж по 24-й день по 9 ужаленьщодня. Якщо ж хворий погано переносить більшу дозу, то потрібно обмежитися пятьма в день.
Застосування бджолиної отрути в лікувальних цілях у народній медицині, як у Росії, так і в багатьох країнах від Сходу до Заходу, було засновано на випадкових простих досвідах і спостереженнях. Наприклад, було помічено, що багато довгожителів займалися бджільництвом, рідко хворіли на подагру, ревматизм і іншими захворюваннями.
Пізніше було встановлено, що бджолина отрута небезпечна як для людини, так і для інших живих істот, при одержанні його в більших дозах він викликає руховий параліч і порушення роботи серця.
Тривалі дослідження показали, що, незважаючи на те, що отрута може викликати важкі наслідки, аж до летального результату, у помірних дозах він є ефективним засобом для лікування ряду трудноизлечимих хвороб у порівнянні з іншими методами.
Лікування бджолиною отрутою може проводитися в чистому виді, як описано вище за розробленою схемою Н.П. Иойриша, або в комплексі з іншими медикаментами, але обовязково під спостереженням досвідченого лікаря.
Лікування бджолиними ужаленнями (цифри вказують дні лікування)
Бджолина отрута звичайно добре переноситься від одного до пяти й навіть 10 ужаленьодночасно, така доза в здоровішої дорослої людини найчастіше викликає лише місцеву реакцію у вигляді покрас­
нения, припухлості й відчуття печіння. А вже 200-300 ужаленьодночасно викликають важку інтоксикацію організму через гостре порушення роботи серцево-судинної системи.
Особливо чутливі до бджолиної отрути діти, люди похилого віку, жінки, а також особи, чутливі до алергійних захворювань. Тому для людей, що мають підвищену реакцію на бджолину отруту, лікування їм неприпустимо.
При таких захворюваннях периферичної нервової системи, як неврології, міозити, поліневрити й інші, а також при ревматизмі, ревматоидних артритах найбільш ефективне лікування бджолиною отрутою в комбінації з матковим молочком. При цьому варіанті лікувальний ефект значно підсилюється й суттєво підвищуються захисні сили організму хворого.
Інші способи ядолечения в даній роботі не приводяться, тому що для них потрібно мати спеціальне устаткування або дозований препарат.