Акушерство й гінекологія

Акушерство й гінекологія

Дослідники в основному концентрували своя увага на використанні бджолиної отрути й прополісу в гінекологічній практиці.
М.Слященко (1976) використовував апизартрон (0,1 мг.-1мол.) внутримишечно при запальних захворюваннях у комбінації з піхвовими тампонами із прополісом. Більше уваги приділялося ролі прополісу.
Х.Сухі, С.Шеллер (1985), І.Завадзкий, С.Шеллер (1985) лікували запалення піхви й шейки матки тампонами із прополісом 7-10 днів. Повне зникнення ерозий в 39,4%, позитивний результат в 80,4%. М-Д.Д.Градаускене, ЛК.Градаускас (1986) застосували фонофорез із прополісом при гострих маститах. В 197 9 г. А.І.Балтушкявичус запропонував мазь «апитрит» для фонофореза (0,6 Вт/див 2 6-8 хвилин, 10-12 сеансів на межлопаточную область).
З.Мбрусиловский лікував ерозії 10% прополисовой маззю І.Завадзкий, С.Шеллер (1980) при цьому застосовували 3% настойку апілаку.
М.С.Младенов відзначав ефект меду при ерозиях шейки матки. З.Мдубоссарская, А.І.Черкасов (1991) при лікуванні безплідності застосували комбінація парлодела з 3% прополісом 7-10 днів один раз у день.
З.Мдубоссарская (1991) при сальпингоофорите успішно впровадила суппозитории з «пропоцеум».
Досить корисним на думку ЛМ.Корич, Л.Н.Любимовій (1965) виявився прополіс при трихомониазе.
М.Яломицяну (1976) у своїй монографії рекомендував пилок і пергу для лікування різних захворювань під час вагітності.
З 4 0 хворих з безплідністю після 3 курсів лікування апизартроном 15 завагітніли.
Буквич із сотр. (1973) призначали мельброзин-супер (мед, маткове молочко й квітковий пилок) при клімаксі й домагалися успіху.
Методика П.Починковой (1986) — апликации й електрофорез прополісу. Піхва очищається від слизу, осушується, ставиться тампон з 10% водяним розчином прополісу або маззю. При ерозії шийки матки тампон повинен щільно притискатися до рани при вагініті тампон залишається на 3-4 години, при ерозії на 10-12 годин. ДО 5-6 процедури запалення стихає.
Н.Н.Михейлеску із сотр. в 1973 р. доклали в Буенос-Айресі про застосування пилку з медом жіночої фригидности. Вони запропонували місцеве лікування медом, внаслідок чого відновлюється еротичний цикл.
А.Ф.М.Алі із сотр. (1985) у Нагойе повідомили про позитивний вплив меду на підвищення артеріального тиску при вагітності. Приймання по 3 чайних ложки до сніданку, після обіду й після вечері. Мед є сечогінним засобом, гарний транквілізатор.
H.
Маврич із сотр. (1985) успішно лікували прополісом дистрофію шейки матки.
Февронія дочка бджоляра в XII столітті лікувала хворих жінок з набряками при вагітності медом.
(по Джарвису, 1985).
Л.Покжайчилате із сотр. (1979) успішно лікували хворих альгодис- менорреей пилком і добилися успіху в 83,9%.
І.Буквич із сотр. (1979) при лікуванні клімаксу використовували мілину- броин (комплексний апипрепарат). Вони добилися успіху також у жінок із синдромом кастрації після опромінення.
Х.Суши із сотр. (1979) — 10% прополисная мазь дала ефект зі скороченням естрогенов, що привело до зменшення вегетативних порушень (сверблячка, серцебиття, бессоница, раждражительность, депресія).
Методики апітерапії в гінекології й акушерстві.
I.
Ерозії шийки матки.
а) Місцеві аплікації з медом і прополісом.
Кристализированний мед або прополисно-медяну пасту (10-15 гр.) загортають в один шар марлі й уводять як піхвовий тампон, витягаючи його через 3-6 годин.
б) Піхвові інсталяції з 30% розчином меду спиртово-вод- ний емульсії 1% або 5% екстрактом прополісу.
в) Вагінальні мазі.
50% розчину меду, 15% мазь прополісу, на базі вазеліну або екстракційний лінімент на базі вершкового масла.
г) Вагінальний електрофорез — тампони, намоченнние 10% розчином меду підключені до полюсів гальванічної дошки.
д) Свічі із прополісом, медом і пилком (апикомплекс).
е) Сидячі ванни з фітококтейлем (звіробій, ромашка, мята, деревій, мати-і-мачуха, волошка й ін.).
ж) Тампони із прополисовим маслом.
з) Мед, прополіс, пилок, «Апіс» усередину.
Хвора укладається на крісло, у піхві наливається 50 мол. прополисовой води або 5% теплого розчину меду на 20-30 хвилин 15-16 сеансів.
2. Аднексити, метрити, вагініти.
Прополіс місцево й через рот по загальноприйнятих методиках. Місцево застосовувати не більш 5% мазі, інакше може бути опік слизової, хоча деякі автори описували це явище як алергію (на 9-10 день, хоча алергія частіше буває в перший і на 7 день). Прополисовие препарати спрямовані на боротьбу з інфекцією, грибками, трихомонада- мі, підвищує імунний захист.
Мед містить інгібітор інфекцій, є антибіотиком, поліпшує стан слизових, відновлює як і маткове молочко, функції полових залоз. Мед уводиться в тих же формах, що й при ерозиях шейки матки. Крім того, мед призначається у вигляді поперечного електрофореза, диадинамофореза, фонофореза, импульсофореза в типових режимах. Корисна перга, уживана усередину по 10-15 гр. щодня протягом 30-60 днів.
Пилок підвищує активність полових залоз, відновлює менструальний цикл.
Бджолина отрута, «Апіс», подмор застосовувалися з метою протизапальної, иммуномодулятора, відновлення мікроциркуляції. Пчелоужаление проводиться до 1 мг. на сеанс 10-12 гр. на курс у меридіани сечового й жовчного міхура й місцево.
Маткове молочко корисне для нормалізації діяльності ендок- риних залоз по 1/2-1 таблетки або свчке (50-100 мг.) 2 рази в день до 14-20 днів.
Слабість матки успішно може бути знята введенням бджолиної отрути в крапки сань-цзяо-юй (RP 6) і фу-лю.
Для швидкого згладжування післяопераційного рубця після кесарева розтину, радикального видалення матки рекомендуються прикладання 1 % прополисовой мазі або прополисовой холстинки на рубцеву поверхню, що дуже важливо для косметичних цілей.
Токсикози вагітності першої половини характеризуються набряками, блювотою. Для їхнього зняття доцільно призначити 2 0% медяну воду по склянці 3-4 рази в день, пилок і обніжжя по чайній ложці 3 рази в день 8-10 днів, утирання 1 % прополисной мазі, рідкого меду в крапки хегу (GJ 4) і цзу-сан-чи (Е 36) і інші крапки меридіана жулудка. Корисно маткове молочко по 20-50 мг. (1/4-1/2 табл. апілаку) щодня.
Для токсикозу II половини вагітності типова поразка бруньок, для яких симптоматичні коливання артеріального тиску, набряки, судорожна готовність мязів. У цих жінок слід застосовувати мед у всіх видах особливо в клізмах, свічах, усередину, корисне жування стільникового меду, де є прополіс і пилок. Зняттю набряків сприяє холодна медяна вода (10%), прополіс у вигляді водяної-спиртово-водної емульсії протягом 10-15 днів. Полезни аплікації прополісу в поперековій області на проекцію бруньок і по меридіану бруньок. Ефективні для зняття гіпертонічних кризів і екламптических судорог свічі з апілаком, уживані в половинній дозі через 2 години.
Звичний викидень характеризується порушенням мікроциркуляції в плаценті, внаслідок чого плацента відділяється від стінки матки. Для профілактики цього синдрому доцільно призначати жінкам із цим стражданням маткове молочко у вигляді таблеток, свіч, умісту маткових гнізд, а також утирання бджолиної отрути в поперекову область, починаючи з 12 тижнів вагітності до 20 тижнів у строки, найбільше угрожаемие по настанню викидня. Комбінація бджолиної отрути й маткового молочка добре компенсує наступаючі зміни мікроциркуляції. З 11 жінок, що спостерігалися нами, зберегло вагітність 8, маючи в анамнезі 4-5 звичних викиднів. Утирання бджолиної отрути проводилося після біологічної проби в невеликих дозах через день у другій половині дня, коли відбувалася зміна тонусу симпатичної нервової системи й починалося підвищення тонусу парасимпатической нервової системи. Не спостерігалося ускладнень на бруньки у вигляді токсикозу II половини у вагітних.
Гипогалактия лікувалася комбінацією препаратів маткового молочка й пилку. В 36 жінок, що одержували ці препарати, значно збільшилася кількість продуцируемого молока. Досить ефективними були пчелоужаления в межлопаточную область до 0,06 мг. на сеанс.
Прокрайчич і Османагич (1971) одержали сильне зменшення хворій при менструації після приймання мельброзина (Югославія) утримуючого маткове молочко й пергу.
Запальні захворювання жіночих полових органів і їх наслідку.
Хворих цієї групи було 6 3. Усі вони перебували Під спостереженням лікарів — гінекологів і зверталися для консультації із приводу захворювань, що паралельно протікають, нервової системи. Уважаючись параметрити й аднексити однієї із причин поперекових болів, нами давалися рекомендації з лікування гострого запального процесі инстиляции й піхвові тампони прополисосодержагцих сумішами.
Рецепт для піхвових тампонів.
Прополіс 10 гр., маткове молочко 1 гр., мед рідкий 50 гр., вазелін 20 гр.
Усе змішується й міститься в холодильник. Потім затверділу суміш на стерильному тампоні поміщають у піхву на 1-2 години. На курс 10-15 процедур через день.
Сидячі ванни: мед 200 гр., прополіс 20% 10 гр., пилок 50 гр., вода кипячена 500 гр.. Ця суміш нагрівалася до 45 і потім 3 столових ложки додавалося в таз із кипяченою водою температури 40-80 (відчуття тепла). Тривалість процедури 30 хвилин, тепла вода постійно додавалася. Можна в сидячу ванну додати настій звіробою, ромашки або мяти з розрахунку 30 гр. на 1 літр води.
При подостром плині й залишкових явищах запалення жіночих полових органів можна лікування починати з апітерапії методом пчелоужаления (1-10 бджіл на сеанс на поперекову область, зовнішню поверхню стегон, а також гомілок ( сань-инь-цзяо й фу-лю).
При зайвому сексуальному збудженні, коли виникав круговий стиск стінок піхви корисно наливати шприцом у просвіт піхви підігрітий мед (50-100 гр.) і ухвалювати усередину 0,01 апілаку або посадити на крапку мини-мень і цзу-сан-ли.
Відомо (В.П.Кивалкина), що прополіс перешкоджав руху трихомонад. Тому приймання препаратів прополісу усередину, инстиляции водного 20-30% розчину прополісу в піхву, піхвові кульки із прополісом, тампони з 20% водяною-спиртово-водною емульсією дуже полезни як для лікування (9-10 процедур), так і профілактики зараження (не пізніше 3-4 годин після полового акту).
Ислященко (1971) застосовував апизартрон для лікування гострих і подострих запальних захворювань матки й придатків. Клінічне видужання (зникнення хворій, зниження температури й поліпшення загального самопочуття (настало в 62 3 хворих з 700 (89%)). 15 жінок з безплідністю з 40 забеременили. Тільки 0,7% хворих показали несприйнятливість до отрути.
К.А.Владимирова використовувала отруту при лікуванні хворих клімактеричним неврозам, використовуючи ганглиоблокирующий ефект бджолиної отрути.
Ефективним мед у комбінації із прополісом є при запальних захворюваннях матки і її придатків як у гострому, так і хронічної стадії. Ці продукти бджільництва вводяться методом місцевих компресів за методикою, описаної раніше, електрофорез на область труб і придатків, піхвових тампонів, свіч, промивань піхви в комбінації із прийманням усередину. Курс повинен тривати не менш місяця й з перервою на місяць повторюватися. Під час перерви хворі повинні ухвалювати усередину невеликі дози меду (1 чайна ложка в день) і прополісу (на кінчику ножа або 20 крапля 20% спиртової настойки). Цей метод може сполучатися зі звичайними способами лікування.
Нами проліковано 35 жінок з токсикозом першої половини вагітності. З них первісток 18, з попередньої альгодисменор- реєю 14 і з вегетативною дистонією 10. На курс апітерапії 25 зробило після безуспішного лікування звичайними методами.
Вагітним було призначені квітковий пилок по чайній ложці ввечері, ранком свіча з апілаком, протягом дня по потребі 30% холодна медяна вода (одна їдальня ложка меду розводилася в гарячій воді, потім прохолоджувалася в холодильнику, уживається маленькими ковтками). Результат аналогічний дії рефлексотерапии — повне видужання у всіх вагітних. Випливає, відзначити, що у вагітних, що лікувалися, терапевтичний результат наступав повільніше.
Разом з гінекологами лікувалося 40 жінок з т.зв. диенцефаль- ним безплідністю (порушення менструального циклу, мезенцефальная недостатність на ЕЕГ, осередкова неврологічна симптоматика в комбінації з гормональним дефіцитом). Хворі одержували бджолину отруту в задній серединний меридіан, меридіан сечового міхура в область попереку й межлопаточной (VG 4, 10-14, V 22-23, 40-42), утирання 5% прополисной мазі в меридіан потрійного согревателя, повязаного з ендокринною системою, а також у чудесні крапки ба-ляо- до 0,6-0,8 мг. на сеанс, 15-20 мг. на курс із інтервалом в 6 місяців. Крім того, призначався интраназальний електрофорез із 20% медом з обох полюсів, квітковий пилок по чайній ложці 4 рази в день 2 місяця, маткове молочко у свічах «Апілак» щодня 2 тижня, утирання 5% прополисной мазі в шкірну проекцію яєчників у комбінації із препаратами допамина (левопа, парлодел).
У результаті лікування через 1 8 місяців в 1 4 жінок виникла вагітність закінчилася нормальними родами, в 12 була вагітність різних строків, в 10 нормалізувався менструальний цикл і показники естрогенов. Тільки 4 жінки показали нормалізацію неврологічної сфери без відновлення функції яєчників.
Зі сверблячкою промежини пройшло лікування 16 жінок, з них в 5 був виявлений трихомониаз, в 7 різні ступені випадання піхви, в 2 — герпес, в 2 — ганглионит крижового парасимпатического сплетення.
Лікування включало втирання 1% прополисовой мазі, обробку аерозолем «Пропосол» 2 рази в день, медово-пенисто-звіробійні ванни температурою 36, мед усередину, свічі з апілаком щодня 2 тижня. При випаданні піхви й крижовому ганглионите додавалася бджолина отрута в крапки поперекової області (задній серединний меридіан, ба-ляо, меридіан сечового міхура).
Усі хворі видужали, тільки 6 було необхідно через 2 місяця провести повторний курс лікування.