Неврит лицьового нерва

Неврит лицьового нерва

Захворювання в останні роки стало досить розповсюдженим (В.А.Карлов, 1983). Деяка торпидностъ у востановлении лицьової мускулатури й молодий вік, що хворіють змушує шукати нові методи лікування цього захворювання — гирудинотерапия (пявки), компреси з димексидом (Ф.М.Фарбер, 1986).
Під нашим спостереженням перебувало 4 3 хворих з невритом лицьового нерва, з них в 12 розвилася контрактура з давниною до 2-3 років.
36 хворих уже одержували традиційні методи лікування парезу лицьової мускулатури 7 — зробило з давниною захворювання від 3 до 12 днів.
Використовувалися акупунктурние крапки мін-мень (VG 4), сань-цзяо- шу (V 2 2) для посилення виділення ендогенних кортикостероидов, потім приєднувалися крапки на шийній симпатичній зоні так-чжуй (VG 14), так-чжу (V II) і тільки з 4-5 сеансів видалення проводилося в крапки ер-мень (TR 21), тин-хуей (VB 21), тин-хуей (VB 2), ци-травень (TR 18). При гострому процесі одночасно проводилося пчелоужаление в крапки шийної симпатичної зони й привушні крапки. Слід памятати, що при ужалении крапок, що перебувають у зоні « гусячої лапки» може розвитися набряк шкіри, який швидко зникає.
Доцільно приєднати до бджолиної отрути приймання меду усередину, 20% спиртоводной емульсії прополісу (20 крапля настойки на столову ложку води) 3 рази в день. Через порушення мікроциркуляції доцільно включити в курс лікування таблетки апілаку (0,02 під язик 3 рази в день 10-15 днів).
Із традиційних методів лікування відмінялися кортикостероиди, інєкції хлористого кальцію. Иглорефлексотерапия проводилася через день, у ті дні, коли не робилося ужаление.
Слід зазначити чітку терапевтичну ефективність апітерапії. Відновлення нормального оскалу рота настали у всіх хворих з гострим плином захворювання й в 6 з 12з контрактурою мімічної мускулатури, 4 хворих показали зменшення з ракети, а в 2 хворих симптоми контрактури залишилися стабільними. Однак, удалося добитися у хворих контрактурою зникнення лагофтальма. Лікування починалося із уведень отрути в поперекову, потім на 3 сеанс приєднувалися крапки шийної симпатичної зони. До цього часу (тиждень після початку захворювання) явища парабіозу нервових стовбурів лицьового нерва купировались — пчелоужаление можна було проводити в завушні крапки й крапки на ураженій стороні особи. У гострому періоді (перший тиждень) можна робити компреси з 20% медом на паралізовані мязи особи й електрофорез із 20% розчином меду в дестиллиро- ванною воді за методикою А.Е.Щербака. Прополисовие пластинки й «холстинки» містяться на «гусячу лапку» 10-12 днів. При лікуванні контрактур лицьового нерва введення бджолиної отрути ( у тому числі й утирання вирапина) доцільно починати із крапок сосцевидного відростка й завушної області здоровішої сторони й тільки на 4-5 сеанс слід переходити на сторону контрактури. Дозування під час першого курсу лікування контрактури не повинна перевищувати 0,5 мг. (5 пчелоужалений) і тільки на 2 курс через 2 місяця можна побільшати дозу отрути до 0,8 мг. (8 пчелоужалений). Рекомендується при контрактурі лицьового нерва хворими проводити компреси з 20% медом на хвору сторону, електрофорез із 20% медом за методикою А.Е.Щербака й півмаску Бергонье на здоровішу сторону особи. Фонофорез із прополісом краще проводити на область « гусячої лапки» на зону контрактур лицьових мязів. Корисне вживання апілаку по 0,05 2 рази в день 30 днів.