Уведення бджолиної отрути й прополисной мазі в акупунктурние точки

Уведення бджолиної отрути й прополисной мазі в акупунктурние точки

Исрльзование акупунктурних крапок для введення бджолиної отрути нараховує більш 30 років (В.І.Приходько, 1964, 1968; Є.Щербан, 1975, Еалудянский (1982), БА.Охотский (1985), П.Починкова (1985), Кфлатау (1991) і ін.).
С.Йошимото (1985) уважав, що пчелоужаление в акупунктурние крапки більш ефективні, перед процедурою слід протерти теплим рушником узимку, а влітку холодним. А.Казиор (1987) запропонував ионофорез в акупунктурние крапки. Пасивний електрод-оловяная пластинка з віскозною губкою 200 кв.див. Активний — диск фільтрувального паперу — діаметром 5 див. просочений розчином апитоксина 1:8000 і покритий диском з віскозної губки, просоченою дистильованою водою. Щільність токовища в 3 рази більше чому в класичній. 1-7 процедур від 3 до 15 хвилин.
П.Починкова ( 1985 р.) уважалася, що введенням у крапки збільшується концентрація отрути в шкірі.
Е.Гиза (1987) проводилося пчелоужаливание через мідну решот- ку, відповідну до крапок і меридіанам. При цьому бджола не гинула, Болюче відчуття не виражене.
Б.А.Охотский, Н.Б.Охотская в 1988 р. повідомили, що введення отрути діє як припікання, що сприяє виділенню гистамина в режимі тренування зі зростанням часу впливу (1-3-5 хвилин).
Однак, більшість авторів указує крапки, без певних теоретичних передумов. Відомо, що крапки впливу розподіляються не тільки по меридіанах, але виділяються також крапки сегментарні, загального дії й місцеві (Чжу Лянь, 1954).
У цьому аспекті корисно згадати, що організм заснований на багатьох асиметріях. Те, що вони мають безсумнівне значення, свідчить постійно діючий семінар при Інституті мозку (керівник акад. Адрианов) по асиметріях мозку. Розроблено кілька тестів ліво- і праворукости. Установлене, що в Північній півкулі Землі переважають правши, а в Південному лівші. Семінар не рекомендує переучувати школярів з лівш у правши, тому що це заважає практичній діяльності в майбутньому.
Отже,.
1) ліво- і праворукость.
2) Права й ліва півкуля головного мозку.
Права півкуля в основному забезпечує контакт із навколишнім світом, має функції аналізу, ліве сприяє виробленню антитіл, у ньому розташовані центри мови, практики, дізнавання в правши перебувають ліворуч (домінантна півкуля).
3) Право-Ліве.
4) Серце-Печінка (ліворуч підвищений тонус симпатичного відділу вегетативної нервової системи, праворуч — парасимпатического).
5) Передня й задня поверхня.
6) Голова — тулуб. Вплив зовнішніх і внутрішніх патологічних факторів опосередковано через вегетативну нервову систему впливає на нервову або соматичні системи — виникають нейросоматические або соматопсихические захворювання.
7) Асиметрія по лінії пупка — угорі переважний вплив симпатичних структур (прикордонний симпатичний стовбур, унизу — парасимпатических (крижове парасимпатическое сплетення)).
8) Геликоидальное. При ходьбі одночасно висуваються вперед права рука й ліва нога для збереження рівноваги.
9) Тепловизионние або інфрачервоні асиметрії.
Крім того, роботами А.І.Златоверова встановлена наявність судинних асиметрій: відмінність артеріального тиску в басейнах артерій. Їм і його школою виділені басейни внутрішньої сонної, у якій вивчення артеріального тиску проводиться офтальмодинамо- метром Байяра в центральній артерії сітківки (2/3 брахиального тиску), зовнішньої сонної артерії (скроневої манжетної) — половина брахиального тиску, у підключичній артерії (метод Ривва-Роччи Норма 100 + кількість років), у підколінній артерії (160/90 мм.рт.ст.). Крім того, при поразці ретикулярної формації стовбура головного мозку АМ.Вейн і А.Д.Соловйова вказали на наявність асиметрій. Нами в спеціальному дослідженні бали знайдені асиметрії артеріального тиску, ультрафіолетової еритеми й інших показників тонусу вегетативної нервової системи. Звідси випливає, що вегетативна нервова система може в патологічному стані давати функціональні регіональні зміни, що є патогенетической сутністю вегетативної дистонії.
В 1951 р. А.Ичукавина описала феномен регионарного лейкоцитозу, а в 1968 р. нами він був досліджений при болючому синдромі. Потім.
А.І.Шустин (1973), Д.С.Заславский (1980) показали, що регионарний лейкоцитоз указує на поразку відповідного сегмента спинного мозку й циркуляцію болючого феномена в ньому.
Відомо (Ст.Шкендеров і Ц.Іванов, 1985), що в бджолиній отруті є пептид адолапин з опиатним числом 80, тобто він має анальгизирующим дією в 80 раз більше чому опій. Тому, знаючи уражений сигмент, можна блокувати бджолиною отрутою біль при багатьох захворюваннях. Необхідно зупинитися на навчанні В.П.Скарбниця- чеева про компенсацію. Він установив, що є три ступені компенсації фізіологічних функцій. Перший ступінь — коливання показників гомеостазу в межах фізіологічної норми для індивідуума, другий ступінь — функції досягають меж норми, але не виходять за неї, третій ступінь — функції перевищує норму, але через якийсь час вертаються в неї. Ґрунтуючись на цих положеннях, нами було розроблена методика лікування гіпертонічних кризів у гіпертоніка, нормотоника й гипотоника. При вихідній гіпертонії — гіпотензивн, що заспокоює, сечогінне, при нормотонии — снотворне, транквілізатор, при гіпотонії — гіпотензивне з коректором типу кордіаміну, апілаку.
І, нарешті, для розуміння механізму дії бджолиної отрути необхідно згадати навчання Г.Селье про стрес. Адже пчелоужале- ние — це безсумнівний стрес. Вступає в дію система кора надниркова залоза — гіпофіз — гіпоталамус, виділяється адреналін, який стимулює виділення АКТГ і збуджує гіпоталамус (симпатичні ядра), наступного дня виділяється ендогенний кортизол, активізуються вегетативні реакції. Цим пояснюється необхідність уведення отрути через день, щоб не пригальмувати вироблення Ендогенних кортикостероидов.
Після того, як нами узагальнені матеріали по асиметріях, ступенях компенсації встає питання, а яке це відношення має до апітерапії.
Китайське вчення про Чжень-Цзю терапії (акупунктурі, пунктацион- ний рефлексотерапии) ґрунтується на біологічно активних акупун- ктурних крапках. Число їх збільшується з кожним роком. Якщо в Чжу Лянь їх було 693, то зараз описане близько 1500 крапок. «Крапка» відрізняється від навколишніх тканин інфрачервоним випромінюванням, кожно- гальванічною реакцією, рн і т.д. (А.К.Подшибякин), Шкіра й нервова система відбулися з одного зародкового листу — екзодерми, тому між ними залишилася єдність і звязку. Шкірна крапка представляє комутатор звязків центральної нервової системи (ЦНС) і внутрішніх органів. Ці комунікації здійснюються також: 1) через вегетативну нервову систему й спинний мозок; 2) через гуморальну систему. Тому будь-яке подразнення, наносимое на «крапку», рухається або до внутрішніх органів, або в центральну нервову систему, а частіше в обох напрямках. Впливати на «крапку» можна голкою, теплом, холодом, електричним струмом, масажем, уведенням ліки (нами була запропонована методика лікування паркінсонізму аминазином у розведенні 1:50000 0,5 мол. у крапки хегу, що дозволило успішно знімати екстрапирамидную ригідність). Ефективно ужаление в «крапки» із уведенням бджолиної отрути. «Крапка» предсталяет ділянка шкіри завбільшки двокопієчну монету, зона «пробою» пересувається в плині доби, бджолина отрута, що вводиться в акупунктурную крапку досягає «гладких» клітин, руйнує їх, вследствии чого виділяється гистамин, гепарин, серотонин з відповідними фізіологічними й фармакологічними ефектами. Крапки обєднані меридіанами, які звуться внутрішніх органів, їх усього 12. Ян-Меридіани обовязково заходять на голову, Инь-Меридіани закінчуються на тулуб. У кожному меридіані є початок, кінець, седативн крапка, що тонізує, а також ло-пункт і «глашатай», через які здійснюється звязок з іншими меридіанами.
Для апитерапевта дуже важливо памятати, що основним наслідком впливу як на крапку, так і меридіан є або приплив енергії «чи», або у випадку її надлишку видалення, а також переклад в інший меридіан. Якщо бджолина отрута вводиться на початку меридіана, то «чи» рухається по меридіану, підсилюючи функції відповідного органа, або системи, навпаки, при перевазі впливу в середині або кінці меридіана енергія з нього буде виводитися. Тому дуже важливо знати функціональний стан ураженого органа або системи, щоб правильно визначити місце введення пчелинного отрути. Відповідно при наявності асиметрій, випливає для здійснення протилежного завдання, тобто зменшення секреції шлункового соку у хворих виразковою хворобою шлунка, більше бджолиної отрути вводиться на нижній частині тіла, що володіє парасимпатической спрямованістю, наприклад, у крапки шлункового меридіана цзу-сан-чи (Е-36) і цзе-си (Е-41).
Для поліпшення стану міокарда серця бджолина отрута можна вводити в крапки серцевого меридіана ( шень-мень, шао-ганьби), для зняття стенокардії в крапки брунькового меридіана і т.д.. Те- Є поряд з використанням сегментарних, місцевих крапок і крапок загальної дії, які в основному застосовувалися дотепер, нами пропонується диференційована методика використання акупунктурних крапок для введення бджолиної отрути методом пчелоужаления, електрофореза, інєкцій лиофилизированного отрути, а також утирання мазі із бджолиної отрути.
гичная методика була запропонована в 1991 р. В.А.Школьник із сотр.. Невелика доза вирапина або прополисной мазі наносилася на акупун- ктурную або триггерную крапку й утиралася до повного входження в шкіру вказівним або середнім пальцем, одягненим у напальчник. При вираженому патологічному болючому синдромі мазь утиралася значно швидше, майже за 10-15 секунд, у міру стихання болі інтервал усмоктування мазі збільшувався до 2-3 хвилин. Ця методика успішно застосовувалася нами у хворих з остеохондрозом хребта з болючим синдромом, холециститах, виразковій хворобі, поліартритах і інших захворюваннях.
Крім прополісу, бджолиної отрути, нами проводилося втирання 50% рідкого меду, 2% апилаковой мазі, розтопленого воску в акупунктур- ние крапки по тим же показанням. При одержанні чистих складових пчелопродуктов (мелиттин, фенольні й ліпідні фракції прополісу) і лиофилизированних речовин (отрута, мед, прополіс, обніжжя, маткове молочко, апиларнил, апіс) корисно їх також краще вводити в акупунк- турние крапки, тому що згідно П.Починковой підсилюється локальна концентрація в шкірі.
Користуючись тридцятирічним досвідом рефлексотерапии, нами розроблені основні принципи вибору крапок для пчелоужаления, враховуючи особливості проходження меридіанів і звязки крапок з певними сегментами спинного мозку. Нами враховувалися основні положення Є.Д.Тикочинской по рефлексотерапии. Вона вважала, що успіх лікування залежить від вибору місця впливу, методу й особливостей того органа або системи, на який спрямований той або інший спосіб рефлексотерапии.
Уведення жала в акупунктурние крапки обумовлює початок аксон- рефлексу, при якому із гладких клітин ретикулоендогелиальной системи виділяється гепарин, гистамин і серотонин. Відомо, що пептиди бджолиної отрути апамин і мелитин сприяють поліпшенню обміну гистамина, про що свідчить почервоніння шкіри навколо крапки ужаления. Про збільшення кількості гепарину свідчили відповідні субєктивні відчуття, повязані з нормалізацією мікроциркуляції.
Про патологію того або іншого органа або функціональної системи може свідчити рівень енергії чи, що перебуває у відповідному меридіані.
Звязок будь-якої соматичної системи з, що корригирующими центрами головного й спинного мозку забезпечується як мінімум трьома шляхами: 1) через периферичну нервову систему в спинний мозок і вище, 2) через нейрогуморальну систему, повязану з гомеостазом крові й діяльністю ендокринних залоз, 3) висцеро-кутанно-церебральним шляхом. Цей шлях має обумовлені звязки із часів походження шкіри й нервової системи з одного зародкового листика-екзодерми.
Наприклад, сечостатеві органі закладалися в межлопаточной області й тільки до моменту народження спустилися в малий таз. Акупунктурние ж крапки впливу ( при патології сечостатевої системи залишилися в цій області — гао-хуан (V-43) і по-ху (V-42). Теж ставиться до звязків акупунктурних крапок кисті й захворювань нижньої яасти особи і т.д.. Тому, знаючи близькість зон, що закладаються, шкіри й нервової системи, можна зрозуміти гадану невідповідність сегмента захворювання й локалізації акупунктурной крапки.
Крім того, нами застосовувалося вплив на сегментарні зони, які досить часто збігалися з так званими зонами Запик- ина-геда й Маккензи. Наприклад, меридіан серця збігається з іррадіацією хворій при стенокардії.
Енергія чи визначалася вивченням напруги в крапках, розташованих на початку й кінці меридіана або його длиннику. Знаючи величину напруги в крапках «глашатай», яка була використана як вираження середньої величини напруженості меридіана, ми одержали виставу про необхідність нагнітання енергії в меридіані або навпаки зменшення чи (прринцип бу-рє). Це відповідало інтенсивності клінічної картини або по Гаваа Лувсану впливу на синдром порожнечі й повноти. Багато крапок, застосовувані нами для пчелоужаления, збігалися з, що приводяться їм, але далеко не всі, тому що це залежало від локалізації ужаления й близькості мяких тканин або кісткових виступів. Пчелоужаление в області підлягаючої рясної жирової клітковини приводило звичайно до вираженого набряку тканини, а звідси й інтенсивному болю, що, звичайно, небажане. При синдромі порожнечі, тобто незаповненості меридіана енергією, більша кількість бджолиної отрути вводилася на початку меридіана, менші дози попадали в крапки, що перебувають наприкінці його. При синдромі повноти й необхідності перевести «енергію» в інший меридіан відповідно більше пчелоужалений проводилося наприкінці меридіана й поблизу до ло-пункту, що давав вихід на содружественние меридіани.
Крім цього нами проводилося введення бджолиної отрути по сегментарному принципу в триггерние й куркові болючі зони, а також в акупунктурние крапки загальнозміцнювальної й седативної дії, наприклад, мін-мень для поліпшення діяльності органів і систем, розташованих нижче пупка.
Пропонуємо вашій увазі схему найбільш уживаних крапок для пчелоужаления, засновану на вищевказаних принципах.
Найважливіші акупунктурние крапки, застосовувані при.
пчелоужалении.
1.VG (задній середній меридіан), XIII по Д.М.Табеевой.
мін-мень — 4 - шень-дао -11 шень-чжу -12 так-чжу — 14 я-мень -15 фен-фу -16 бай-хуей — 20 шен-тин — 24.
2.
VC (передній середній меридіан), XIV:.
гуань-юань — 4 ци-ганьби — 6 тань-чжун — 17 тянь-ту — 22.
3.
Р (иньский ручний меридіан легенів), I:.
чи-цзе — 2 цзинь-цюй — 8 юй-цзи — 10 чжун-чжу — 15.
4.
G (ручний янский меридіан товстої кишки), II:.
ер-цзянь — 2 хе-гу -- 4 чи-си — 5 ян-си — 6 шоу-саньли — 10 цюй-чи — 11 чжоу-яо — 15 цзянь-юй — 15.
5.
Е (ножний янский меридіан шлунка), Ш:.
шей-ту — 10 ци-ше — 11 ру-би — 35 цзу-сан-чи — 36 цзе-си — 41 їй-тин — 44.
6.
RP (ножний иньский меридіан селезінки), IV:.
так-ду — 2 сань-инь-цзяо — 6 инь-линь-цюань — 9.
7.IG (ручний янский меридіан тонкої кишки), VI: хоу-си — 3 вай-гу — 4 сяо-ганьби — 8 нао-шу — 10 воль-гу — 11 цзянь-юй — 15.
8.
З (ручний иньский меридіан серця), V:.
шао-ганьби — 3 шень-мень — 7.
9.
V (ножний янский меридіан сечового міхура), VII:
так-чжу — 11
кунь-лунь —
60
пи-шу — 20
шень-травень —
61
сань-цзяо-шу — 22
чзу-ту-гу —
60
вий-чжу — 40
щу-гу —
65
гао-хуан — 43
чжи-инь —
67
шень-тан — 44 і-си — 45 хунь-мень — 47 чжи-бянь — 54.
10.
Р (ножний меридіан иньский бруньок), VIII:.
чжао-ганьби — 6 цаяо-синь — 8 юй-чжун — 26.
11.
МС (ручний иньский меридіан перикарда), IX:.
цюй-цзе — 3 си-мень — 4 нзй-гуань — 6 так-лин — 7.
12.
TR (ручний янский меридіан трьох частин тулуба), X:.
ян-чи — 4 тянь-цзин — 10 нао-хуей — 13 цзянь-ляо — 14 тянь-ляо — 15 ци-мей — 12 ер-мень — 21.
13.
VB (ножний янский меридіан жовчного міхура), XI:.
тин-хуей — 2 фен-чи — 20 хуан-тяо — 30 ян-линь-цюань — 34 ди-в-хуей — 40
цюф-сунь — 42.
15.
(ножний иньский меридіан печінки), XII:.
синь-цзян — 2 чжун-фен — 4 цен-гуань — 7 цюй-цюань — 8.
16.
PC (чудесні крапки):.
инь-тан — 3 тань-янь — 9 бай-ляо — 30.
Детально, комбінації крапок вказуються в приватній апітерапії при описі окремих захворювань.
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage7.png
Рис. 6. Хід заднесерединного каналу (ду — травень).
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage8.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage9.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage10.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage11.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage12.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage13.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage14.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage15.jpeg
Тар
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage16.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage17.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage18.png
г
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage19.png
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage20.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage21.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage22.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage23.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage24.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage25.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage26.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage27.jpeg
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage28.png
Глава 14.
Мед у східній медицині (по Т.В.Ватанабе).
Східна медицина класифікує всі продукти харчування й натуральні ліки за принципом 5 смаків: кислоти, гіркоти, насолоди, горячести й солоності. Прадавня китайська фармакологія « Шин-Але-Хо- з-кийо» уважається, що мед є прекрасними ліками, має медичні властивості насолоди й урівноваженості, знешкоджує й видаляє багато хвороб, гармонійно сполучається з іншими ліками й розцінюється як ліки для омолодження й продовження життя. Ще в прадавні часи було встановлено, що мед робить людей квітучими.
Таблиця7