Організація пункту й кооперативу апітерапії.

Організація пункту й кооперативу апітерапії.

Відмінності між цими організаціями полягає в тому, що в пункті апітерапії хворі одержують продукти бджільництва за рахунок бюджетної, госпрозрахункової або соцстраховой медицини, а в кооперативі, як би він не називався, платять готівкою за медичні послуги. (Г.І.Го- робец 1975, Т.Ю.Целищева 1989, Ю.І.Мешалкин 1987, 1989, М.М.Френкель 1991).
Пункти апітерапії організують при бюджетних медичних установах, хворі одержують лікування стаціонарно або амбулаторно. Продукти бджільництва виходять за домовленістю із промисловими пасіками радгоспів, тепличних комбінатів і особистих пасік з розрахунку 250-300 пчелоужалений у сеанс — витрата в рік 5-6 родин бджіл. Необхідно організувати поставку бджіл у контейнері, де є підживлення у вигляді пластинки сотов з медом. Контейнери можуть мати прозору пластмасову кришку фарбування светлоголубую й салатну, тому що червоне світло збуджує бджіл і іноді вони починають жалити один одного. Бджоли добуваються з вуликів круглогодично. На бічній стінці вулика вирізьблюється вікно, покрите дверцятами запором. При заборі бджіл дверцята відкривається й бджоли або виповзають на світло, або відділяються пінцетом від клубу.
Можна відсмоктувати бджіл обладнанням, запропонованим Ю.Ф.Хатмин- ским і його сотр..
Бджоли зберігаються в пункті апітерапії в сейфі, потім контейнер виймається або бджоли надходять у руки фахівця. Бджола береться за черевце пінцетом і рукою притискається до тіла хворого в певній крапці. Бджола жалить хворого, отрута продовжує виділятися до 30 хвилин, за рахунок сокращеня мязів, черевце продовжує стискуватися. Бджола може плазувати й навіть літати. Цей період умирання бджоли триває до 30-100 хвилин. Тулуб загиблої бджоли потім використовується для застосування гепаринового ефекту хітину з тіла бджоли. Так що, якщо бджола доставлена без жала або загинула від ужаления від іншої бджоли, а також від голоду під час тривалого зберігання в контейнері, труп її повинен використовуватися для методик, описаних далі. Апифор виготовляється Таллинским химфармзаводом у таблетках для електрофореза. В одній таблетці 0,2 мг отрути, отже 1 пчелоужаливание рівняється 1/2 таблетки.
Апизартрон (отрута в інєкціях) надходив з колишнього ГДР. Мед купується хворими або в пункті апітерапії в розфасованому виді, або в бджолярів. Якщо потрібен спеціалізований вид меду, то дається завдання бджоляру й той вивозить вулик на поле, засіяне певною рослиною (гречка, кульбаба, рапс, конюшина і т.д.).".
Крім того, мед можна купити в торговельних установах. Мед утримується в різних косметичних продуктах, цукерках, пряниках і т.д.
У Болгарії й Румунії мед додається в порядку Дст у кисломолочні продукти (йогурт, кисляк, кефір і ін.).
Прополіс купується в бджолярів, в аптеках у вигляді мазей, настойок, аерозолів, у парфумерних відділах до складу мазей, кремів.
Квітковий пилок продається в магазинах продуктового типу, у сільськогосподарських магазинах пчелоконтор. Її можна збирати в пластмасовий мішок на лугах і в гаях листяних дерев, стряхивая квіти й тим самим уміст маточок рослин. Потім пилок обробляється, сушиться й готова до вживання. В аптеках продаються оброблені таблетки, розчини й мазі, приготовлені з пилку.
Маткове молочко добувається вирізанням шматків маточника із сотов, видаленням молочка ложкою й обовязково спеціальною обробкою, тому що маткове молочко стійке до навколишнього середовища не більш 5-6 днів. Тому існує кілька напрямків обробки маткового молочка.
Маткове молочко здобувається в бджоляра, в аптеці, у парфумерній секції магазину й косметичному кабінеті.
Віск витоплюється із сотов у вигляді пластин, свіч і інших форм.
Після того, як вирішуються питання одержання пчелопродуктов, складається колектив пункту апітерапії.
У нього входять лікарі, медсестра, бджоляр, лаборанти, рахунковий працівник і керівник, функції якого може виконувати кожної із зазначених співробітників, краще якщо він з медичним утвором.
Керівник пункту повинен забезпечити його приміщенням, продуктами бджільництва, організувати потік хворих, мати мати відповідну документацію як медичну, так і фінансову, висновок договорів, з лаборантами на обстеження хворих при проведенні клінічних біологічних проб.
Лікар-Апитерапевт проводить чотири приймання вступників хворих. Під час першої зустрічі лікар зясовує розвиток захворювання, вирішує питання про додаткові обстеження й консультаціях, які .звичайно, повинні бути вже зроблені, але, на жаль, найчастіше хворі приходять у пункт апітерапії з одним діагнозом без вказівки на привхідні патологічні процеси.
Необхідно звернути особливу увагу на алергійний аналіз: нестерпність ліків, харчових продуктів, вакцинацій, вплив екологічних і космічних (опромінення сонцем, зміна метеорологічних факторів) факторів. Бажане уточнити питання про контакт із бджолами, осами, комарами, мурахами й іншими комахами.
Після цього хворому призначається біологічна проба на бджолину отруту, мед, прополіс, які можуть дати алергійну реакцію. Для цього проводиться аналіз крові й сечі, потім проводиться введення бджолиної отрути методом пчелоужаливания, апифорелектрофореза, утирання отрути, меду, прополісу в шкіру.
Друга зустріч із хворим після повторного аналізу крові й сечі, коли на шкірі може виявитися алергійна реакція типу кропивниці, сверблячки, а в крові еозинофилия, у сечі виявляється білок, цукор і еритроцити. Зміна всіх цих показників повинні привернути увагу лікаря й розвязати питання про призначення пчелопродукта — отрути, меду, прополісу. Але це не виходить, що не слід лікувати хворого, цілком можна призначати інші форми продуктів бджільництва.
Третя зустріч із хворим через 4-5- днів, у цей день апитерапевт повинен визначити інтенсивність уведення продуктів бджільництва, їх комбінація, а також місце й форму.
Четверте приймання лікаря-апитерапевта проводиться наприкінці курсу лікування. Лікар повинен розвязати питання дольнейшего лікування, комбінації продуктів бджільництва як один з одним, так і іншими методами лікування. Дуже важливо визначити строк наступного курсу лікування, якщо необхідний для хворого, комплекс засобів апітерапії, використовуваний для профілактики загострень хронічного захворювання.
Крім заповнення історії хвороби або амбулаторної карти, що є основними документами, слід використовувати листок для фізіотерапевтичного кабінету, на якому надруковано дві фігури людини. На цих аркушах з наростаючим підсумком можна відзначати кількість пчелоужалений, місце їх, потім підсумувати кількість сеансів, витрачених бджіл і терапевтичний результат.
Лікар повинен оглянути місцеву реакцію на ужаление бджолою, на змазування медом і настойкою прополісу. Якщо наступає анафілаксія, то йому необхідно дати вказівки медичній сестрі по ліквідації шоку і його наслідків.
Лікар-Апитерапевт дає консультації за методикою застосування різних продуктів бджільництва. У його функції входить інформація лікарів різних спеціальностей по апітерапії, щоб вони кваліфіковано направляли хворих у пункт апітерапії. Необхідно провести заняття із черговими лікарями лікарень і лінійними бригадами станцій «Швидка допомога», щоб не було розгубленості в лікуванні пізніх ускладнень уведення продуктів бджільництва.
Рекомендується дати інтервю журналістам радіо й телебачення або домовитися про самостійний виступ для інформації широких мас населення про завдання пунктах апітерапії й методах лікування, застосовуваних у ньому.
Доцільно виділити групи населення, що одержують безкоштовне або позачергове лікування (багатодітні матері і їх діти, афган- ци-ветерани, жертви опромінення в різних областях).
Лікар повинен організувати картотеку основних методик апітерапії й стежити за поточною літературою, а при бажанні узагальнювати спостереження у вигляді доповідей і статей.
В обовязку медичної сестри пункту апітерапії входить підготовка документація, пояснення хворим правил поведінки в пункті при пчелоужаливании, дотримувати правил безпеки, при випадковому вильоті бджіл з контейнера (не метушитися, не розмахувати руками, не кричати, тому що бджоли самі не нападуть на спокійно сидячого або варту людину, а полетять до вікна й починають плазувати по склу, звідти їх можна зняти. При вильоті великої кількості бджіл рекомендується рушником приземлити їх, а потім або вбити, або пропускати до вікна.
Функції медсестри складаються з контролю над стерильним накритим столом, де повинні перебуває шприци, 1мол, 5мол, 10мол, 20мол разового користування або в «лялечках», крапельниці. Поруч розташовується шафа зі стерильними рукавичками, медикаментами екстреного користування (глюконат і хлорид кальцію 10%, антигистаминние препарати — димедрол, супрастин, тавегил, гідрокортизон 125мг, преднізолон в ампулах і ін.).
Медсестра притискає пінцетом бджолу до крапки шкірного покриву, зазначеного лікарем фломастером або кульковою ручкою. У міру нагромадження досвіду медсестра сама визначає акупунктурние крапки й кількість бджіл, звіряючись із картою хворого, який лікується пчелоу- жалением.
У фізіотерапевтичному кабінеті медсестра користуючись вказівками лікаря, відпускає ті або інші процедури (електрофорез із 20% медом з обох полюсів, фонофорез із прополисовими мазями, медово-пенистох- войние й інші ванни).
Медсестра може відповідати на запитання хворих, звіряючись при необхідності з літературою або з лікарем.
Обовязки бджоляра або вірніше техніка-бджоляра зводяться до догляд за бджолами, одержанні продуктів бджільництва, постачання ними пункту апітерапії, транспортування бджіл у контейнері в процедурну. Бджоляр може проводити пчелоужаление під контролем лікаря, поступово освоюючи знання по аккупунктурной топіці.
Лаборанти проводять аналізи фізіологічних рідин по необхідності.
На відміну від пункту апітерапії в госпрозрахунковому підрозділі
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage1.png
Рис. 1. Схема контейнерів для транспортування бджіл.
уводиться посада рахівника, який одержує оплату за надані послуги, видає квитанції.
При організації кооперативу необхідно пай розподілити в такий спосіб: керівник 2,0 паю, лікар 1,5 паю, медсестра й бджоляр 0,5 паю.
Це показує відповідну значимість кожного члена кооперативу.
Характеристика основних продуктів.
«Не для себе бджола працює».