Аналіз на істинність молочка

Аналіз на істинність молочка

Необхідно перевіряти молочко, одержуване від бджолярів, тому що завжди можливі мимовільні помилки через незнання його особливостей. Найпростіший спосіб перевірки молочка — по його зовнішньому вигляду й смаку. Маткове молочко з маточников (свіже молочко, нативное молочко) білого або світло-кремового кольори, має пекучий смак і легким заходом; при змішуванні з водою опалесцирує. Якщо молочко не має зазначений смак, проявляє ознаки шумування (піниться), воно непридатне до вживання. У натуральному молочку, як ми вказували, зустрічаються уламки пилку, дрібні шматочки воску (мікроскопічний аналіз), залишки чехликов, личинок, суперечки грибків.
Мікроскопічний аналіз молочка (Шовен, 1956) також дає чіткі дані. Треба до аналізованого молочка додати трохи крапля лугу, тоді воно стає прозорим і добре видні зерна пилку, шкурки личинок, віск. Еслн аналізується трутневое молочко, то в поле зору перебуває дуже багато пилку, обривків трахеї (звичайно фальсифікують, роздавлюючи трутневие личинки), а також пильцевих зерен.
Найбільш простий спосіб визначення істинності молочка був випробуваний у Ленінградській області на молочку місцевих північних бджіл, а також на молочку, отриманому нами в травні 1963 р. у Сочі
, Випробуванню зазнав уміст трутневих і робочих гнізд у порядку контролю. При перевірці молочка цим способом слід користуватися хімічно чистим посудом і точними чистими реактивами. Зводиться він до наступного:.
1) переносять 32 мг маткового молочка в маленьку склянку ємністю 25 мол;.
2) додають 10 мол охолодженої кипяченої води й заважають чистою стерильною скляною паличкою протягом 5-■ 7 хвилин;.
3) 2 мол такого водяного розчину відсмоктують піпеткою й переносять у пробірку, куди додають 1 мол 20%-ний сірчаної кислоти, знову добре перемішують і вносять 1 краплю (0,04 мол) Vio-Нормального розчину перманганату калію. Якщо молочко дійсне, то знебарвлення настане швидко —> через 2—4 секунди. Відбувається це тому, що в матковому молочку є ненасичена карбонова кислота — декагидроокси-д 2-
кислота; вона-те й окисниться перманганатом калію (табл. 6).
Свіже чисте молочко, збережене при — 2° і розведене в 10 раз, дало кольорову реакцію із КМпС>4, яка зникла через 5—4 секунди. (Дата одержання молочка — 18 липня, із гнізда була вилучена личинка 3-го дня).
Свіже чисте молочко, вилучене із гнізда, де перебувала личинка 2-го дня, втратило свою реакцію через 2 секунди.
Старе молочко у вигляді таблеток із глюкозою, що зберігалося 12 місяців, дало фарбування із КМпС>4, яка не зникла протягом години. При перевірці на експериментальні тварин молочко виявилося непридатним.
Ми зробили також перевірку змішувача на реакцію, тобто брали глюкозу й цукрову пудру в тих же розведеннях; кольорова реакція зявлялася й не зникала, отже, ці змішувачі не дають реакції окиснення із КМп04. Таблетки апілаку з молочним цукром, збережені при +8° протягом 5 місяців, були розведено 1:10 у дистильованій воді, вони також показали кольорову реакцію, яка зникла через 5—10 секунд, тобто молочко було придатним.
Свіже чисте молочко, збережене при —2, а потім перенесене на 3 години зберігання при +28° і на 2 дня при +12, дало також кольорову реакцію, але фарбування зникало повільніше — тільки через 40 секунд. Свіже молочко, збережене при, —2° протягом двох тижнів, а далі доба при температурі +23, було розведено в 10 раз дистильованою водою; воно дало фарбування із КМПО4, яка зникала через 4—11 секунд, тобто молочко при зберіганні при температурі +23° за добу не змінилося.
Далі були випробувані свічі, що зберігалися протягом роки при температурі —2°. Вони показали кольорову реакцію, яка зникала, як і у свіжого молочка, через 3-4 секунди.
Нами також зроблена перевірка змішувача на реакцію. Молочний цукор постійно давав зникаючу кольорову реакцію. Тому зручніше в якості змішувача вживати глюкозу.
Цей спосіб при хімічно чистих реактивах доступний у лабораторній обстановці при кімнатній температурі. Існує ще спосіб визначення істинності маткового молочка по Брайнесу, він, однак, вимагає дорогої установки, а тому його важко проводити в умовах скромної лабораторії.
1) беруть 5 мол водяного розчину маткового молочка (1:10) і розбавляють 20 мол дистильованої води.
2) отриманий розчин відстоюють 1 година або центрифугують 10 хвилин (2-3 тисячі оборотів в 1 хвилину на сильній центрифузі).
3) переносять розчин у пробірку з нефлюоресцирующего скла, яку встановлюють на шляху променів ртутнокварцевой лампи з фільтром УФС-3, що пропускають в основному ультрафіолетові промені із длйной 366 миллимикронов.
4) у темній кімнаті розчин, поміщений перпендикулярно ходу ультрафіолетових променів, дає яскраву світло-блакитну флюоресценцію, якщо маткове молочко дійсне.
Флюоресценція маткового молочка залежить від наявності биоптерина в ньому.