Різноманіття й сорти меду

Різноманіття й сорти меду

Відомо багато десятків сортів бджолиного меду, що різняться рядом ознак. Серед цих ознак основні — флористичний, регіональний і технологічний.
Аористическій ознаці, тобто залежно від джерела, з якого бджоли побрали нектар, мед може бути квітковим і падевым. Серед квіткових медов розрізняють монофлерный, приготовлений з нектару переважно одного виду рослини, і полифлерный — з нектару різних медоносів. Зрозуміло, абсолютно монофлерні сорти меду зустрічаються рідко. Незначні домішки нектару інших медоносних рослин не впливають на специфічний аромат, колір і смак даного сорту меду. Полифлерные сорту меду одержують назву від бджолиних пасовищ (угідь). Це луговий, степовий, лісовий, фруктовий (сади), гірничо-тайговий меды й т.п.
За регіональною ознакою розрізняють сорту меду, зібрані в різних областях, наприклад далекосхідний липовий, башкирський липовий і т.д.
За технологічною ознакою, тобто по способу одержання й обробки, розрізняють стільниковий і відцентровий (спускний) мед. Стільниковий мед залитий бджолами в шестигранні гнізда, запечатані восковими кришечками. Цей мед надходить до споживача не тільки в природній тарі, але й в ідеально чистому виді й зовсім зрілому стані. Бактеріологічні дослідження показали, що стільниковий мед стерильний. Відцентровий мед виходить при відкачуванні його із сотов на медогонці й відпускається споживачеві в розфасовці. Залежно від способу одержання меду із сотов розрізняють трохи його видів: стільниковий мед самопливний (отриманий із сотов, виставлених на сонце), центрифужный, пресований і пряжений.
По кольору, ароматі й смаку можна визначити сорту меду. Розрізняють світлий, середній і темний мед. Відомі сорти меду зовсім безбарвні — світлі, прозорі, як вода. Світлий мед належить до кращих першорозрядних сортів. Однак у літературі є дані, згідно з якими мед темного фарбування містить більше мінеральних солей, головним чином заліза, міді, марганцю, і тому вважається більш коштовним для організму, чому світлий. Сорт меду визначається також по його ароматичности. Деякі сорти меду мають винятково ніжний, приємний аромат, про який Н. В. Гоголь вустами пасічника Рудого Панько говорить: «„„а меду, я забожуся, кращого не знайдете на хуторах. Уявіть собі, що, як внесеш стільника — дух піде по всій кімнаті, уявити не можна, який: чистий, як сльоза або кришталь дорогою, що буває в сергах» («Вечора на хуторі біля Диканьки»). Зустрічаються сорти меду з неприємним заходом, наприклад тютюновий і ін. Більшість сортів натурального меду має чудові смакові властивості. В. І. Даль в «Толко-