Передмова

Передмова

Одним з нешкідливих і ефективних методів лікування й профілактики різних захворювань є апі- і фітотерапія. Ефективність цих методів полягає в тому, що дія продуктів бджільництва й лікарських рослин спрямоване на корекцію усередині- і міжклітинних процесів на відміну від синтезованих препаратів, що діють на системи надклітинної регуляції. Більше того, апі- і фітопрепарати впливають на млявий організм хворого, акуратно включаючи в роботу пригноблені органі й цілі системи, не викликаючи при цьому побічних реакцій.
Застосування продуктів бджільництва й рослин з лікувальною метою йде своїм коріннями в давню давнину. Харчуючись різними травами й ведучи спостереження за поведінкою навколишніх їх тварин, наші предки відбирали серед рослин ті, які відрізнялися як своїми смаковими й живильними якостями, так і ті, які допомагали позбутися того або іншої недуги. Накопичений досвід передавався з покоління в покоління спочатку усно, а пізніше, з винаходом писемності, у вигляді записів, завдяки яким і ми в цей час маємо можливість скористатися унікальними результатами спостережень народних цілителів і знахарів. Більше того, продукти бджільництва й лікарські рослини своєю дією здатні значно послабити й шкідливий вплив сучасного агресивного навколишнього середовища, що викликає розвиток імунодефіциту, і поліпшити загальний стан людського організму.
Так, віддавна було помічене, що зайняті бджільництвом люди відрізняються відмінним здоровям і довголіттям. Великий математик Пифагор затверджував, що дожив до похилих років завдяки постійному вживанню меду. Відомі лікарі й мислителі стародавності Гіппократ, Авиценна, Аристотель і інші вважали мед унікальним засобом, що сприяють довголіттю.
Довгожителі минулого століття одностайно затверджували про те, що досяглися свого дивного віку завдяки роботі на пасіках. Автор книги «Бджоли — людині», випущеної видавництвом «Медицина» в 1977 р., Н. П. Иойриш називає ряд прізвищ відомих йому людей, що є довгожителями завдяки заняттю бджільництвом. «Артем і Віра Минкини прожили по 101 році, Кордвл Якима — 103 року, Максим Якович Медов і Ганна Подолькина — 105 років, Адгин Амет- 106, Дукал Джемил — 106, Федір Петрович Фионов- 115 років, Василь Тишкин — 144 року, бджоляр Айвазов Махмуд Багрій огли — 150 років».
А цей феноменальний випадок, який публікувався в пресі, привів у здивування багатьох скептиків. На смузі газети зявилася світлина бджоляра Насира Касимова із дружиною Гекчок. Коли вони сфотографувалися, їм було по 123 року. Спільне їхнє життя становило 107 років. Прожити таке довге життя, як уважали вони самі, допомогла їм робота на пасіці й постійне вживання меду.
Таких прикладів можна знайти ще багато, якщо звернутися до гірських народів Кавказу. Старі цих місць віддають перевагу цукру бджолиний мед, тому довго й живуть.
У книзі коротко представлені характеристики лікарських рослин, продуктів бджільництва й особливості комплексного використання їх у готуванні лікарських препаратів. Крім того, дається багато корисних рад і рекомендацій, повязаних із заготовкою, зберіганням цілющої сировини, а також готуванням і використанням готових лікарських засобів.