МУМІЄ

МУМІЄ

Муміє — це тістоподібна речовина ясно-коричневого або темно-коричневого кольори зі специфічним заходом, добре розчинне у воді. При його висушуванні утворюється ясно-коричнева гігроскопічна маса, яка при зберіганні з доступом вологи (у холодильнику, у кухні), притягаючи воду, стає мякою, липучої й здобуває темно-коричневе фарбування.
У природі муміє найчастіше зустрічається в печерах, глибоких гірських тріщинах (не доступних для води й снігу), розташованих високо в горах. Воно має вигляд напливів і нагромаджень коричневого кольору без рослинних і тваринних домішок. Більша частина продукту при підвищеній вологості середовища стає рідкою й стікає краплями на ґрунт (дно печери) і забруднюється ґрунтовими й тваринними домішками. Таке муміє зустрічається в більших кількостях, і воно служить основною сировиною для одержання екстракту муміє. Якість очищеного муміє залежить від якості й ступеня забруднення сировини. На думку більшості фахівців, муміє — це особливий нафтопродукт, який утворюється в результаті складних геологічних процесів у високогірних умовах у певних гірських породах за участю комплексу климато-метео- рологических факторів землі.
Муміє зустрічається у всіх республіках Середньої Азії, Казахстані, на Алтаї, в Індії, Ірані, Бірмі, Непалі й деяких інших країнах.
Багато років сучасна медицина практично не використовувала муміє. Його застосовували тільки народні врачеватели. На початку 1960-х років після появи в популярній і науковій літературі перших повідомлень про муміє воно одержало друге народження.
У багатьох сучасних дослідників викликала підозру багатогранність показань до застосування продукту в древневосточной медицині. Лікувальна дія муміє, описане в працях прадавніх медиків, виглядало фантастичним і навіть неправдоподібним. Необхідно було звільнити його від ярлика панацеї з містичним нальотом. Хіміки прагнули розгадати склад продукту, фармакологи перед собою ставили завдання розкрити таємниці лікувальних властивостей і визначити ступінь безпеки муміє.
Клініцисти з нетерпінням чекали наукового обґрунтування його практичного застосування. Описане чимало випадків, коли практичні лікарі, не очікуючи результатів фармакологічного дослідження муміє, лікували хворих цим засобом на основі опьгга древневосточной медицини.
По хімічному складу муміє являє собою біоорганічне зєднання, що полягає із природної комбінації зооме- ланоидных і трикарбоновых кислот з комплексом мінералів: макро- (калій, кальцій, натрій, кремній, магній, сірка, фосфор і ін.) і мікроелементів (алюміній, ванадій, залізо, йод, кобальт, селенів, лантан, марганець, мідь, молібден, літій, нікель, хром і ін.), а також з окремими тваринами й рослинними продуктами. Воно містить також тиоловьхе групи. Природа сама дуже мудро склала в муміє таку композицію компонентів, яка при введенні в організм продукту в незначних дозах виявляє найцінніша зцілювальна дія.
Фармакологічні властивості муміє.
Лікувальна дія муміє залежить від прояву його биостимулирующего або стимулюючого регенеративні процеси ефекту, а також від адаптогенного й эндо- протекторного ефектів. Кожний з них по-своєму вважається коштовним і здатним забезпечити прояв десятків інших його лікувальних властивостей. Саме тому дуже широкий перелік показань до практичного застосування муміє. Серед тисяч препаратів, застосовуваних у сучасній медицині, важко знайти йому аналог. Зцілювальні властивості муміє досить чітко проявляються там, де хворому не допомагають найсучасніші препарати. От чому багато вірять у муміє й часто не даремно з великою надією ставляться до цих найдавніших ліків.
Муміє як стимулятор регенераторних процесів докорінно відрізняється від інших подібних сучасних препаратів тим, що підсилює процес регенерації й поліпшує трофіку всіх тканин організму. Воно пригнічує ріст пухлинних кліток. Препарат, підвищуючи процес регенерації, поліпшує трофіку й сприяє відновленню функції не тільки ураженого, але й декількох взаємозалежних з ним органів.
Адаптогенна дія муміє, у тому числі здатність усувати почуття утоми або підвищувати кровяний тиск, проявляється трохи слабкіше, чим у женьшеню, радіоли й інших рослинних препаратів. Перевага його перед класичними адаптогенними засобами полягає в тому, що муміє більш активно втручається в обмін білків, нормалізує гормональне тло й імунне статус організму. Виявляє белковоанаболизирующее дія, стимулює синтез кортикоидных гормонів і утвір о-Лімфоцитів, проявляє клітково-захисну дію, відновлює трофіку дистрофически змінених тканин. При тривалому введенні знижує рівень цукру й ліпідів у сироватці крові, підвищує утвір глікогену в гепатоцитах, поліпшує антитоксичну й экскреторную функції печінки, стимулює эритропоэз. Адекватно знижує число лейкоцитів при лейкозах і, навпаки, підвищує їхнє число при наявності лейкопенії й агранулоцитозе. Підвищує число тромбоцитів і виявляє радіопротекторна дія.
Зазначені властивості муміє мають неоціненне лікувально-профілактичне значення при терапії десятків людських недуг.
Эндо протекторна дія ( від латинського слова «эндо» — внутрішність і «протектор» — захищаю) муміє широко застосовувалося древневосточными медиками. Основна мета цієї терапії полягала в збереженні внутрішнього середовища ( насамперед крові й інших рідин) організму на рівні природніх физико- хімічних і фізіологічних параметрів, Це досягалося шляхом цілеспрямованого й умілого призначення лікарських засобів, що володіють трофикотропным, эндостаби- лизирующим, эндоочищающим (эндодепу- раціонним), эндообеззараживающим (эн- додетоксикационным) властивостями. Муміє ставиться до тем нечисленним засобам, які мають усі перераховані властивості. Препарат підвищує процес регенерації органів, сприяє нормалізації їх трофіки й цим підготовляє ґрунт для стабілізації порушених біохімічних і фізіологічних показників до рівня норми.
Муміє захищає організм від впливу численних отрут (бензолу, че- тыреххлористого вуглецю, токсичних доз лікарських препаратів, що володіють цитотоксическими властивостями) і фізичних факторів (радіація, термічний опік і ін.). Поряд із цим усуває важкі наслідки проникших в організм отруйних речовин, у тому числі лікарських засобів, що володіють токсичною дією. Противоядное дія муміє частково повязане з його адаптогенною властивістю.
Муміє має помірну сечогінну дію. Завдяки цьому сприяє видаленню отрут і інших токсинів з організму через бруньки. Муміє очищає організм людини від зайвої кількості сечовини, пировиноградной і молочної кислоти, а також деяких інших шлаків, які підвищують потреба організму в кисні й сприяє виникненню ряду захворювань внутрішніх органів.
Муміє підсилює здатності головного мозку, відновлює порушену функцію периферичних нервів. У розведеннях понад 1% воно місцево діє як проти- вобактериальное, антисептичне, раноза- живляющее, що й очищає шкірні покриви засіб.
Таким чином, результати експериментального дослідження показують, що муміє — це не панацея й не придумана фантазія, а дійсна реальність — ліки, якому властиві певні, найчастіше дуже коштовні цілющі властивості.
Однак відзначене чимало випадків, коли деяким хворим з однаковим діагнозом муміє допомагає, а іншим немає. Причина цього часто повязана з низькою якістю продукту. На ринок найчастіше надходить муміє, витягнуте з непридатного мумієсо- сировини, що тримає, очищене дуже погано й порию не придатне для лікування. Тому при покупці муміє необхідно бути дуже обережним.
Лікарські форми й дозування муміє.
Муміє містить у собі великий потенціал цілющих властивостей, однак ефективне використання їх неможливе без правильного вибору необхідної разової, добової й курсової дози. Муміє — гигроскопичный продукт, тому при зберіганні у вологих умовах (у холодильнику, кухні, у приміщенні з відкритим вікном у дощову погоду ит. п.) воно притягає до себе вологу, стає мяким, липким або тягучим, здобуваючи найчастіше чорне фарбування. Такий продукт дуже незручний для зважування й готування готової лікарської форми (таблеток, порошку, розчину і т.д.).
У цей час майже у всіх країнах миру муміє поширилося у вигляді домашнього впакування в поліетиленові пакетики по 5, 10 г і більш. Дозують його на око по величині від сірникової голівки до кісточки вишні і т.д. Деякі рекомендують розчиняти 1-2 г муміє в 1 л і більш води, не підозрюючи, що при таких розведеннях воно стає прекрасним середовищем для росту й розвитку мікробів і причиною розкладання продукту. Зявилося чимало рецептів, у яких муміє призначають у дуже більших дозах по 0,5, 1 і навіть 2 г 2- 3 рази в день. Рецепти складаються непрофесіоналами, без критичного аналізу, а потім широко рекомендуються іншими особами, далекими від медицини.
У цей час муміє ставиться до найпоширеніших у світі домашніх засобів. Насамперед слід зупинитися на способах його готування й дозування.
З пакетика муміє із вказівкою кількості 5 або 10 г можна приготувати в домашніх умовах наступні ліки.
Розчин муміє 10%-й для приймання усередину:.
Муміє 5,0 г, тепла кипячена вода 45 мол.
Змішати й збовтати до повного розчинення, профільтрувати через марлю. Розчин зберігати в холодильнику й у прохолодному місці й обовязково збовтувати перед уживанням. Дорослим ухвалювати по 20 капель 2 рази в день за 20-30 хвилин до їжі.
У фармакології прийнято дозувати ліки з розрахунку мг на кг (мг/кг), тобто на кожний кілограм тіла хворого треба ввести стільки препарату, щоб виник його терапевтичний ефект. Установлене, що повноцінне і якісне муміє викликає гарний терапевтичний ефект при введенні його з розрахунку 1,0 і 1,5 мг на 1 кг маси. Якщо вага хворого 70 кг, то разова доза препарату буде становити від 70 до 105 мг. При цьому треба памятати, що це доза для муміє, яке екстраговано з якісної сировини.
Завищені дози можуть стати небезпечними для хворого. Про цей добре знали прадавні медики. Однак наукове обґрунтування даного обставини дала тільки сучасна медицина.
Як було підкреслено вище, муміє має биостимулирующими, адаптоген- ными й иммуностимулирующими властивостями. Доведене, що препарати з подібними властивостями ефективні тільки в певних терапевтичних дозах, тому так важливий добір терапевтичної дози муміє.
Дія препарату триває 8- 12 годин, отже, ухвалювати його потрібно 2 рази в добу. Тривалість курсу лікування в цілому залежить від характеру, клінічного плину й тривалості захворювання. Звичайно муміє призначають на 1-- 4 тижні. При необхідності курси лікування повторюють після 10-денної перерви.
Для клізми із приготовленого 10% -го розчину муміє побрати 30 крапля й перед уживанням змішати з 2 столовими ложками теплої кипяченої води. Увести у вигляді мікроклізми 2 рази в добу після очищення кишечнику.
Таблетки муміє містять по 0,1 г (100 мг) екстракту, і ухвалювати їх треба по 1 штуці 2 рази в добу за 20-30 хвилин до їжі.
Якщо буде потреба з них можна готовити розчин для введення у вигляді микро- клізми в такий спосіб:.
10 таблеток муміє измельчить і розчинити в 20 мол теплої кипяченої води, профільтрувати через двошарову марлю. Потім 60 крапля 5%-го розчину розвести у дві столових ложках теплої кипяченої води й увести у вигляді мікроклізми. Процедуру повторити 2 рази в добу (ранком і ввечері). У цьому випадку кількість крапель збільшується до 60 через те, що концентрація розчину в 2 рази нижче (5%), чому в попередньому рецепті.
Пропис на 50 порошків, що містять добре висушене муміє в дозі 0,1 г (100 мг):.
Муміє 5,0 г, молочний цукор 10,0 г.
Змішати обоє компонента до утвору здрібненої однорідної маси. Розвісити по 0,3 г так, щоб вийшло 50 порошків. Ухвалювати по 1 порошкові 2 рази в день (ранком і ввечері) за 30 хвилин до їжі.
Водно-гліцериновий розчин муміє для вушних крапель і для введення в ніздрі:.
Екстракт муміє 2,5 г, дистильована вода 10,0 мол, гліцерин очищений 10,0 мол.
Спочатку розчинити 2,5 г муміє в 10 мол води. Після повного розчинення додати 10 г гліцерину й збовтати до одержання рівномірно пофарбованого розчину. Готові ліки профільтрувати й зберігати в холодильнику. Перед застосуванням необхідно підігріти й збовтати. Ухвалювати по 2- 3 краплі в слуховой прохід або в ніздрі. Пропис 5- і 10%-й мазі з муміє: Екстракт муміє 6 або 10 г, дистильована вода 20,0 або 30,0 мол, ланолін 30,0 г, вазелін до 100,0 г.
Муміє змішати в ступці з водою до розчинення й одержання густої рівномірної маси, додати необхідна кількість ланоліну й вазеліну. Нагріти на водяній лазні при температурі 70—80° С и змішати до одержання однорідної маси коричневого кольору. Зберігати в прохолодному й захищеному від світла місці.
Застосовувати для лікування ран, опіків і гнойничковых поразок шкіри.
Лікування хвороб.
Виразкові хвороби шлунка, шлунково-кишкового тракту, органів травлення (шлунка, печінки, селезінки), сечового міхура ( при затримці сечі), коліти, гастрити.
Ухвалювати всередину бажане натще, 1- 2 рази в день ранком і ввечері перед сном, курс лікування 25-28 днів і повторний — через 10 днів при запущеній стадії захворювання.
Для одноразового вживання необхідна кількість муміє — 0,02— 0,4—0,5 г ( залежно від ваги тіла: до 70 кг — 0,2 г, 80 кг — 0,3 г, до 90 кг — 0,3—0,4 г, більш 90 кг — 0,4—0,5 г), розлучати бажане в молоці: 1:20 (2- 3 столові ложки), можна у воді, і додати по смакові мед або чергувати розведення муміє із соками (виноградним, огірковим), травами петрушки, чорниці, кмину з жовтками яєць. Кількість екстракту муміє на 1 курс лікування становить 0,2-0,5 г — 10-25 г ( залежно від ваги тіла).
У період лікування виразкових хвороб шлунково-кишкового тракту й органів травлення (печінки, селезінки) і т.п. треба особливо дотримувати дієти й помірність у їжі. Алкоголь протипоказаний.
При травмах, якщо ушкоджена печінка, хворому треба пити 0,2 г муміє разом з 0,1-0,2 г блакитної глини й 0,5 г шафрану, соком маслини або соком листів цикорію.
Захворювання печінки й бруньок — Зг муміє розчинити в 3 л кипяченої води. Ухвалювати по 20 мол розчину 3 рази в день за 30 хвилин до їжі. Бажане запивати соком цукрового буряка. 10 днів ухвалювати, 3 дня відпочивати. На курс лікування — 15 г муміє.
Атонія кишечнику (запори) — 2 г муміє на 1 л кипяченої води, пити натще по 100 мол розчину. Запивати сирою водою. Ухвалювати 10 днів.
При виразкових захворюваннях сечового міхура й сечоводів — пити 3 рази по 0,2 г муміє з теплим молоком, а на ніч розчином 1 г муміє на 100 мол теплої води, зробити спринцювання. На курс лікування 15 г муміє.
Диспептические явища (печія, нудота, відрижка, блювота).
Ухвалювати всередину по 0,2 г муміє з молоком або медом або розчинити в столовій ложці чаю або кипяченої води 2 рази в день ранком і ввечері перед сном протягом 24-26 днів. Лікування наступає за 10- 15 днів.
Запальні й алергійні хронічні захворювання, ангіна, нежить, катар верхніх дихальних шляхів, чихание, кашель.
Ухвалювати муміє по 0,2-0,3 г у суміші з молоком або з коровячим жиром усередину натще й увечері перед сном (у співвідношенні 1:20), можна також змазувати на ніч тампоном поверхня збудженого ділянки ніздрі, горла тим же складом або полоскати горло ( при ангіні).
Усього необхідно 1—3 курсу лікування залежно від форми захворювання. Курс лікування 25-28 днів з 10-денною перервою.
При хворобах верхніх дихальних шляхів: астмі, кровохаркання, ангіні, деяких захворюваннях травного тракту, печінки, бруньок, а також полової слабості муміє можна змішувати з нутряним свинячим жиром, соком паслена, кмину, петрушки, жовтком яйця, солодковым коренем у співвідношенні: на 1 частину муміє по 2 частині інших компонентів. Ухвалювати по гірчичній ложечці ранком натще за 30 хвилин до їжі.
При кровотечі з носа.
Закопувати в кожну ніздрю суміш 0,1 г муміє з камфорним маслом у співвідношенні 1:5, 1:8 (по 0,2 г за приймання). Кровотеча зникає після 2 курсів лікування протягом 25 днів на курс при 10-денній перерві.
Від носових хвороб муміє змішувати з камфорою або додавати сік майорану й закопувати в ніс.
Гнійний отит, запалення середнього вуха, зниження слуху.
Закопувати муміє по 0,4 г у суміші з маслом у співвідношенні 1:10 по 2 рази в день утрюм і ввечері перед сном. Уживання муміє всередину по 0,2-0,3 г у суміші з молоком і медом підсилює відтік гною.
0,35 г муміє змішати із чистим рожевим маслом, додати сік неспілого винограду й закопувати у вухо. Це допомагає при г л у - хоті, язвочкак у вухах. Муміє можна змішувати з несолоним свинячим салом і капати у вухо. Це допомагає при вродженому зниженні слуху.
При запаленні середнього вуха розчинити 2 г муміє в 100 мол води. Змочити ватяний тампон і вставити його у вухо. Повторювати кілька раз протягом дня.
Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок.
Ухвалювати всередину 2 рази в добу протягом 25 днів по 0,25--0,3 г муміє в суміші з медом і молоком у співвідношенні 1:10:20 з 10-денною перервою на курс лікування.
При такому лікуванні зменшується почуття болю, ступінь набряклості й обсягу хворої кінцівки, збільшується кількість еритроцитів, нормалізується РОЭ, а також лейкоцитарна формула, зникають і інші симптоми захворювань, збільшується зміст гемоглобіну.
Цукровий діабет.
Пити 2 рази в день (ранком за годину до їжі, увечері перед сном) по 0,2 г муміє в розчину. 10 днів пйть, 5 днів відпочивати. На курс лікування — 10-12 г муміє.
Головний біль, мігрень, ознобы,.
запаморочення, епілепсія, параліч.
лицьового нерва.
Муміє ухвалювати всередину по 0,2— 0,3 г у суміші з молоком і медом (1:20) два рази в на добу ранком натще й увечері перед сном протягом 25 днів, а при запущеній стадії з повтореннями через 10 днів після курсу лікування.
Побрати 0,07 г муміє, змішати із соком або відваром майорану (трава) і випити.
При головному болі пити по 0,2 г муміє на ніч 10 днів, 5 днів перерва й повторити курс.
Кровотеча з легенів.
Ухвалювати всередину 0,2 г муміє в суміші із сиропами (вишневим, персиковим і т.д.) у співвідношенні 1:20. Пити 2- 3 рази в добу (увечері обовязково перед сном).
Необхідні 3-4 курсу лікування по 25 днів з 10-денною перервою. При важкій формі лікування треба продовжувати. Можна змішувати муміє з медом і молоком у тих же пропорціях.
Бронхіальна астма.
Ухвалювати муміє по 0,2—0,3 г у суміші з молоком або коровячим жиром і медом натще й увечері перед сном (у співвідношенні 1:20) з полосканням.
Курс лікування продовжувати 25-28 днів з 10-денною перервою. Усього необхідно 1-3 курсу лікування залежно від форми захворювання.
Особливо добре допомагає муміє, розчинене у відварі солодцю (лакричного кореня). В 500 мол солодцю розчинити 0,5 г муміє. Ухвалювати відвар по 200 мол (дітям до 8 років порцію зменшити) 1 раз у день ранком. Відвар зберігати в холодильнику. Через 2 дня готовити новий.
Переломи костей, суглобів, травми грудної клітки, вивихи, забитий місця, розтягання мязів, трофічні й шкірні виразки, свищі, пухлини, опіки, порізи, ревматизм.
Ухвалювати в дозах 0,2-0,5 г поряд з розтиранням ураженого місця ( залежно від ділянки поразки). Курс лікування повинен бути 25-28 днів, чергувати його з 10-денною перервою. Розтирання при необхідності продовжувати весь період лікування без перерв.
При забитий місцях з ушкодженням грудної клітки і її органів пити 0,2 г мумйе з відваром кмину аигона або кмину звичайного.
0,5 г муміє змішати з рожевим маслом і випити, а також сумішшю можна змазувати перелом. Кістки зростаються дуже швидко.
Від пухлин і ран Зг муміє розчинити 100 мол води й робити компреси 1 раз на ніч. Усередину ухвалювати 0,2 г.
Після вправляння вивихів, при розтяганні, переломах, після забитий місць і інших травм східні медики рекомендують рецепти: від 0,5 до 0,75 г муміє змішати з рожевим маслом або за бажанням з іншим маслом. Суміш ухвалювати разом з відваром кримських бобів і жовтків 3-4 яєць. Цю же суміш можна покласти на ушкоджену поверхню тіла.
Суглобної ревматизм.
При болі в суглобах 100 г рідкого меду змішати з 0,5 г муміє. Компрес покласти на ніч, а також ухвалювати ранками за годину до їжі по 0,2 г. Курс — 10 днів і 5 днів перерва. Для повного лікування — 2-3 курсу, треба 6 г муміє.
Захворювання периферичних нервових стовбурів, опорно- рухових органів (радикуліти, нейродерміти, плекситы, невралгія).
Утирати протягом 5-6 хвилин у хворобливі ділянки 8-10%-й розчин муміє ( найкраще спиртової). Курс лікування — 20 днів, через 10 днів повторити.
При одночасному прийманні всередину суміші муміє (0,2 г) з молоком і медом у співвідношенні 1:10:20 і розтиранні хворобливих ділянок, а також легкому масажі ділянки відзначається швидке зниження тонусу збудженого мяза, зникнення почуття болі, сверблячки й інших симптомів захворювання.
2 г муміє змішати з 2 г меду, утерти й залишити на ніч у вигляді компресу. Повторювати 5-6 раз.
Екзема кінцівок.
У водяній лазні пропарювати кінцівки рук або ніг в 5-6%-м розчині муміє, а також одночасно ухвалювати всередину по 0,2 г 2 рази в день ранком і ввечері перед сном із соком обліпихи або смородини. Кінцівки краще пропарювати за 30-35 хвилин перед сном протягом 25 днів і продовжувати після 10 -денної перерви. Це захворювання вимагає методичного регулярного лікування. При екземі можна також замість пропарювання кінцівок натирати й масажувати уражені ділянки розчином муміє з облепиховым соком, спиртом і т.д.
Безплідність у чоловіків і жінок, зменшення полової функції.
Ухвалювати всередину по 0,2-0,3 г муміє разом із соком моркви, обліпихи або чорниці (у співвідношенні 1:20) по 1- 2 рази в день натще ранком і ввечері перед сном. Курс лікування — 25-28 днів.
Бажані результати іноді можна одержати, змішуючи муміє з жовтками яєць або із соками відповідних лікарських рослин: для жінок — замахина, для чоловіків — бадан. Посилення полової функції помітно вже на 6- 7-й день.
Жіночі захворювання, дефекти тканин жіночих полових органів (ерозії стінки піхви й шейки матки й інші запальні процеси).
До й послу менструального циклу — на эрозированное місце накладати серветку, добре змочену 4%-м розчином муміє, і фіксувати тампоном. Курс лікування — 2-3 тижня. Після 10-денної перерви повторити при необхідності. Поряд із цим рекомендується й приймання муміє всередину 1 раз, що скорочує строки лікування. Під час лікування рекомендується втримуватися від полового акту. Лікування бажане проводити на ніч.
При ерозії шийки матки розчинити 2,5 г муміє в 100 мол води й робити тампони на ніч.
Запалення молочної залози.
Ухвалювати по 0,2-0,3 г муміє в суміші з молоком або з коровячим жиром і медом натще й увечері перед сном (у співвідношенні 1:20). Прийом до перших трьох дні — по 0,2 г муміє 3- 4 рази в день.
Гнійно-запальні.
і інфіковані рани, опіки,.
гнійні виразки.
Змазувати рани й інші уражені місця 10%-м розчином муміє або 2- 3%-м розчином або маззю.
При опіках, наривах розчинити 3 г муміє в 200 мол води й змазувати до 6 раз у день.
Туберкульоз тазостегнового,.
колінного суглоба, хребта.
Ухвалювати всередину по 0,1-0,2 г муміє в суміші з молоком, медом (у співвідношенні 1:20) 2 рази в добу 25 днів з повтореннями через 10 днів.
Гіпертонія.
Ухвалювати 1 раз у день на ніч через годину після їжі по 0Д5—0,2 г муміє в розчину. Курс — 10 днів, переривши 5 днів. Після приймання не більш 6 г муміє зробити перерва 2—3 тижня. Необхідно провести 2— 3 курсу.
Камені в жовчному міхурі.
На 1 л води — 1 г муміє. Пити 3 рази в день за 30 хвилин до їжі по 200 мол розчину. Курс — 10 днів, переривши 5 днів. На курс лікування потрібно 12 г муміє.
Геморой.
Ухвалювати натще 2 рази в день (ранком і ввечері перед сном) по 0,2 г муміє. Постійно змазувати на ніч заднепроходное отвір сумішшю муміє з медом у співвідношенні 1:8.
Приймання всередину повторювати через 25 днів після 10-денного відпочинку, а змазування продовжувати 3-4 місяця з місячною перервою. Можливо використовувати суміш муміє з персиковим маслом у тих же пропорціях для одночасного приймання всередину й змазування.
Пародонтоз: ясна, зуби, слизувата.
оболонка порожнини рота, місцеві.
запальні реакції і т.д.
Ухвалювати муміє по 0,2 г усередину з молоком і медом або з водяним розчином у пропорції 1:20 1- 2 рази в день (уночі обовязково перед сном) протягом 25 днів. Одночасно можна робити аплікації муміє у вигляді 5%-го розчину.
Пародонтоз (оголення ясен) — 2,5 г муміє розчинити в 100 мол води, полоскати ранком і на ніч. Розчин проковтнути.
Цистит.
У склянці гарячої води розвести 2-3 г муміє, зробити спринцювання. Знімає болю, різі протягом 10 хвилин.
. Глаукома.
Ухвалювати по 0,2 г муміє 2- 3 рази в день за 30 хвилин до їжі. 10 днів ухвалювати, 5 днів відпочивати. Провести 3-4 курсу.