Готування лікарських засобів

Готування лікарських засобів

Рідка мазь.
В 1 л рідкого масла (вазелінового, соняшникового, кукурудзяного, маслинового), підігрітого на водяній лазні до кипіння, розплавити шматочки здрібненого прополісу — від 10 г (10%) до 50 г (50%). Отриману суміш підігріти, помішуючи протягом 20- 30 хвилин, остудити, профільтрувати через марлю. Розлити в широкогорлую скляний посуд, закрити й зберігати в холодильнику.
10%-ю прополисную мазь використовувати:.
при опіках і обмороженні, при геморої, при нежиті шляхом уведення в ніздрі на 15-20 хвилин ватяного тампона на сірнику, змазаного маззю, або по 2-4 краплі рідкого препарату в кожну ніздрю 4 рази в день:.
у гінекології при запальних процесах, при ерозії шийки матки й т. д; у піхву ввести тампон із пропо- лисной маззю й щільно пригорнути до эрози- рованной поверхні, тампон вилучити через 10—12 годин; курс лікування — 10 — 12 днів.
15%-ю прополисную мазь застосовувати: для швидкого загоєння ран, порізів, при вуграх, висипах, прищах, шкірних сверблячках, эрозиях і виразках слизуватих оболонок носа, губ, при запаленні вік;.
при сильних опіках і обмороженнях після застосування 10%-й мазі.
20%-ю прополисную мазь використовувати: при грибкових захворюваннях, екземах, фурункулах, карбункулах.
30-40% -ю мазь використовувати: при бешисі: шляхом змазування й утирання; при радикулітах, ішіасі й поразках периферичної нервової системи (верхніх і нижніх кінцівок): шляхом утирання й подальшого прогрівання синьої лампою.
Прополисное масло.
1 кг коровячого масла перетопити в емальованому посуді, остудити до 80" С и до нього додати 140 г прополісу, попередньо очищеного від механічних домішок і розтертого. Суміш розмішати металевою ложечкою до однорідної маси. Потім її знову нагріти до тієї ж температури й розмішати кілька раз. Поки масло тепле, профільтрувати його через марлю або металеве сито, розлити в банки, щільно закрити й зберігати в темному холодному й сухому місці.
Звичайно на місяць хворої може вживати до 1 кг прополисного масла.
Увага! Застосування прополисного масла протипоказане при захворюванні печінки.
Лікуючись, потрібно строго дотримувати рекомендованих доз, для того щоб не викликати погіршення апетиту, млявість. З підвищенням чутливості до прополісу у хворого виявляються сверблячка, висип. Побічні явища відразу зникають зі скасуванням ліків.
Спиртової розчин.
100 г дрібно тертого прополісу покласти у флакон і поступово додати до нього 500 мол 96-градусного спирту, збовтувати 30 хвилин. Зберігати в темному місці. Час від часу суміш збовтувати. Через тиждень розчин профільтрувати.
Для приймання усередину водно-спиртової або молочно-спиртової розчин повинен бути теплим. На полчашки молока або води використовувати 20-40 капель. Ухвалювати 3 рази в день за годину-півтора до їжі.
Прополисный екстракт.
ДО 100 г прополісу додати 100 мол дистильованої води й помістити у водяну лазню на кілька годин, потім профільтрувати для видалення осаду.
Екстракт ухвалюють при туберкульозі, тонзилітах, при запаленні середнього вуха (закопувати по 3 краплі 3 рази в день). При виразковій хворобі шлунка й дванадцятипалої кишки — по 20 капель у теплій воді або молоці через годину-півтора після їжі 2- 3 рази в день.
Прополисное молоко.
Прополисное молоко одержують у такий спосіб: в 1 л молока покласти 50- 100 г прополісу. Нагріти на слабкому вогні й розмішувати деревяною ложечкою 10 хвилин.
Прополисное масло при вживанні усередину підвищує захисні функції організму, сприяє утвору специфічних антитіл, підсилює фагоцитоз і стійкість до інфекцій.
При зовнішньому застосуванні сприяє очищенню ран від гнійного секрету й швидкої эпителизации.
Лікування захворювань.
Туберкульоз легенів.
15%-е прополисное масло ухвалювати по столовій ложці 3 рази в день із теплим молоком протягом 1-2 місяців.
Полстакана прополисного молока (в 1 л теплого молока додати 50-100 г прополісу й нагрівати, постійно розмішуючи деревяною ложкою, десять хвилин), 10-15 г прополисного масла ухвалювати з теплим молоком за годину до їжі або через півтори години після їжі 3 рази в день протягом 1-2 місяців. Курс лікування повторити 2- 3 рази із проміжками в 2-3 тижні.
Бронхіальна астма.
Здрібнений прополіс (20 г) залити 80 мол спирту й наполягати протягом тижня, періодично збовтуючи. Після проціджування через марлю настій ухвалювати усередину по 20 капель із молоком або водою за 30 хвилин до їжі 3 рази в день протягом 2 місяців.
Ангіна, запалення легенів.
Для приймання усередину приготувати прополіс- ную мазь у такий спосіб: до 100 г вершкового масла, розігрітого до 50—60° С, додати 10 г роздрібненого прополісу. Суміш нагрівати при безперервному помішуванні до 70° С, «варити» 8—10 хвилин і профільтрувати через марлю. Остудити також безперервним помішуванням. Ухвалювати по чайній ложці 2- 3 рази в день за годину-півтора до їжі з теплим молоком протягом 2 місяців,.
Хронічний фарингіт, риніт.
Прополіс готовити на рибячому жирі або соняшниковому маслі. В 100 г жиру настругати 10—15 г прополісу, підігріти до 60—70° С, ретельно перемішати, поставити в тепле місце на 7 днів, 2— 3 рази в день суміш збовтувати. Через 7 днів масу процідити й ухвалювати при фарингіті по чайній ложці 3- 4 рази в день, смакуючи в роті. При риніті змазувати носові проходи 3- 4 рази в день.
Отит.
30%-й спиртової розчин прополісу закопують по 3--4 краплі 3 рази в день у слуховой прохід або можна змочити тампон і ввести в прохід на 2—3 години.
Виразкова хвороба шлунка.
20%-й розчин прополісу ухвалювати по 8—10 капель із водою 3 рази в день перед їжею. Курс лікування — 2 місяця.
Радикуліт.
Приготувати суміш у рівній пропорції ( по столовій ложці) з меду, соняшникового масла й настояного протягом 6 днів на прополісі винного спирту (10-20% -і концентрації). Отриману масу густо нанести на гірчичники й прикладати до хворого місця, злегка прикріплюючи бинтом.
Неуважний склероз.
20%-й розчин прополісу в 70%-м етиловому спирті по 20 капель у теплій воді пити 1— 2 рази в день ранком і в обід за 20—30 хвилин до їжі. Курс лікування — 1- 3 місяця залежно від індивідуальної переносимости хворого.
Щитовидна залоза.
Ухвалювати спиртової розчин прополісу по 25-30 капель 3 рази в день на молоці протягом місяця. Допомагає на ранніх стадіях. Застосовувати в якості додаткового засобу до основного лікування.
Хронічний простатит.
Використовувати суппозитории з екстракту прополісу, отриманого шляхом випарювання (40 г прополісу в 200 мол 96%-го спирту). Суппозитории містять 0,1 г екстракту прополісу й 2 г масла какао. Із цієї суміші зробити свічі, які вводять у пряму кишку 1 раз у добу у вечірній час. Курс лікування — 30 днів, потім зробити 1- 2-місячна перерва й курс повторити.
Гінекологічні захворювання.
Робити піхвові й уретральні спринцювання 10%-й спиртово-водною емульсією прополісу щодня протягом 15—20 днів для лікування трихомоноза.
Післяопераційні рани.
10%-й спиртової розчин прополісу й касторове масло (1:1) змішати до однорідної маси й застосовувати для лікування поверхневих ран після операції із приводу геморою й свищів прямої кишки.
Гастрити, коліти.
Позитивна дія прополісу відзначена при лікуванні хронічного гастриту, гострого й хронічного колітів. Прополіс наполягати на 95%-м спирті (1:5) при кімнатній температурі протягом 2 доби. Витяжку розбавити водою до 30%. Визначивши реакцію організму на прополіс, препарат ухвалювати по 40 капель на склянку теплої води або молока 3 рази в день за 1 годину до їжі, обовязково дотримуючи при цьому дієту (по Певзнеру). У процесі лікування через 5-10 днів поліпшується акт дефекації, зникають проблеми зі сном, спастичность товстого кишечнику, знижується нервозність.
У результаті бактерицидної дії прополісу на стрептококи, стафілококи й інші кишкові мікроби суттєво нормалізуються показники вмісту кишечнику, знижується артеріальний тиск.
Лімфангіт, лімфаденіт.
Приготувати на 70%-м спирті 10%-й розчин прополісу й змочити їм серветку. Покласти її на хворе місце й протягом дня міняти через кожні 2-3 години. Надалі ліки прикладати 3 рази в добу. Через 8 годин по ходу лімфатичних посудин зменшуються хворобливість і червоність, відновлюються функції кінцівки. Щоб повністю зняти запальний процес лімфатичної системи в області ліктьового й плечового суглобів, досить продовжувати лікування 3 доби.
Бронхіти, трахеїти.
При лікуванні цих захворювань у домашніх умовах робити інгаляції, які виконують у такий спосіб:.
60 г прополісу й 40 г воску помістити в алюмінієву чашку місткістю 300 мол і поставити її в інший посуд більшого розміру з киплячою водою. Прополіс і віск у цих умовах розчиняються, фитонциды прополісу піднімаються разом з парами води.
Інгаляції прополісом рекомендується проводити ранком і ввечері по 10-15 хвилин.
Можна використовувати 20-30%-й спиртової розчин прополісу. Ухвалювати усередину по 30 капель на склянку теплої води 2- 3 рази в день за годину до їжі.
При першении в горлі ефективні полоскання із прополісом. У склянці теплої води розмішати 10-15 мол 20%-го спиртового розчину прополісу. Процедуру проводити 3- 4 рази в день.
Гайморит.
Скипятити воду в каструлі, влити туди підлога чайної ложки 30%-й настойки прополісу, укутати й подихати над цією каструлею. Процедуру можна проводити 2- 3 рази в день.
Збуджена слизувата оболонка порожнини рота.
Запалення слизуватої оболонки порожнини рота — дуже розповсюджене захворювання, що вимагає тривалого лікування.
50 г добре очищеного й здрібненого прополісу залити 60 мол 70%-го етилового спирту й 20 мол ефіру. Цю суміш залишити на кілька днів у посудині з темного скла із пробкою, що щільно закривається, періодично збовтуючи. Після розчинення суміш профільтрувати через марлю й отриманий фільтрат використовувати як основний препарат для лікування. Його можна використовувати без додаткової обробки, а можна усунути тверді речовини, тоді фільтрат потрібно залишити ще на кілька днів. Потім надосадової рідини треба дати відстоятися, а потім використовувати для готування наступного препарату:.
50 г фільтрату прополісу, ровомицин або рондомицит, 5 г меду (з 2%-м матковим молочком), 2 г рибячого жиру. Отриману суміш ретельно перемішати до повного розчинення й розлити в посудини з темного скла. До застосування препарату слизувату оболонку слід підсушити.
Хворе місце ретельне очистити перекисом водню й підсушити струменем теплого повітря, потім пипеткои нанести кілька крапель розчину препарату до утвору однорідної плівки. Після цього хворе місце знову підсушити слабким струменем повітря; при цьому спирт і ефір випаровуються. Утворюється плівка, що відіграє роль « захисної повязки», стійкої протягом доби. Цю процедуру повторювати щодня протягом 3-5 днів до повного лікування.
Інгаляції прополісом.
60 г прополісу й 40 г воску покласти в емальовану миску місткістю 200- 300 мол і поставити її на каструлю з водою. Довести воду до кипіння. Як тільки зявиться пара, робити інгаляцію по 10-15 хвилин 2 рази в день протягом 10-15 днів. Гарний результат цей метод дає при лікуванні бронхіту, туберкульозу, ангіни, нежитю, грипу, фарингіту.
Полоскання при захворюваннях горла
Для готування спиртового розчину прополісу потрібно роздрібнити 10 г прополісу й змішати з 100 мол спирту, наполягати в темряві (обовязково при кімнатній температурі, тому що прополіс втрачає свої властивості при охолодженні) протягом тижня. Якщо потрібно терміново приготувати розчин, то дуже здрібнений прополіс треба змішати зі спиртом (1:10), помістити на водяну лазню й нагріти до 40° С, не вище. Потім кілька годин періодично струшувати пляшечку із сумішшю. Зберігати розчин прополісу в темній пляшці. Для одержання водяного розчину спиртової розчин потрібно змішати з теплою водою: 10 мол спиртової суміші на 100 мол води.
Для маленької дитини кількість спиртового розчину потрібно зменшити до 5 мол. Прополисную спиртову настойку корисно додавати в чай з медом (трохи крапля) і пити під час хвороби.
Опіки.
15%-ю прополисную мазь накладати на марлеву повязку й прикладати до опікової поверхні після відторгнення омертвілих тканин.
Виразки на шкірі.
Лікувати 5%-м спиртовим розчином прополісу, наносячи його кистю 1 раз у день.
лишай, що оперізує.
Прополисную мазь, приготовлену на вершковому маслі 1:10, ухвалювати по столовій ложці 3 рази в день до їжі.
Мокнуча екзема рук.
Склянка відвару дубової кори (1 частина кори, 5 частин води), чайну ложку 30- 40%-й спиртової настойки прополісу змішати й змазувати уражену поверхню шкіри.
Для лікування шкірних захворювань використовувати 10%-ю мазь «Пропоцеум» з екстракту прополісу на водоемульсійній основі. Мазь має противозудным дією, сприяє загоєнню ран, ефективна при хронічній екземі, дерматитах, трофічних виразках.
Застосування прополісу.
у стоматологічній практиці.
При грибкових поразках порожнини рота й пародонтозі ефективний аерозольний екстракт прополісу. «Пропасол» — готовий препарат з дезінфікуючою дією. При пародонтозі робити аплікації спиртового розчину (4%-го) прополісу. Курс лікування — від 3 до 10 аплікацій.
Для зменшення зубного болю грудочка прополісу покласти в кореня зуба або в дес- невые кишені. Щоб прополіс помякшав, можна його підігріти до 60—70° С.
При зубному болі здрібнений прополіс (40 г) залити 70%-м спиртом (100 мол).
Суміш наполягати протягом 7-10 днів, періодично збовтуючи. Після цього настій відокремити від осаду й профільтрувати через марлю. Додатком спирту отриманий настій довести до 40%-й концентрації, після чого використовувати для лікування. Анестезуюча сила прополисного ліків перевершує новокаїн.
Прополіс, крім того, сприяє зміцненню емалі зубів і попереджає карієс.
Препарати, що випускаються фармацевтичною промисловістю.
Прополіс слід здобувати в спеціалізованих магазинах «Бджільництво» або в аптеках. Прополіс може мати вигляд брикетів, кульок або крихт темно-зеленого, бурого кольору із зеленуватим і коричневим або жовтуватим відтінком. Запах ароматний, смолистий, нагадує суміш заходів хвої й тополі.
Прополіс не повинен мати сторонніх домішок. Забруднення прополісу визначають шляхом кипятіння його 4-5 раз із 2 обсягами винного спирту, після чого суміш фільтрують. Після промивання гарячим спиртом на фільтрі залишаються тверді, нерозчинні в спирті частки. По їхній кількості і якості визначають ступінь забруднення прополісу.
У нашій країні й за рубежем випускається аерозоль «Пропосол» — дезінфікуючий засіб; «Пропоцеум» — 10%-я прополисная мазь; спиртова настойка прополісу на 80%-м спирті; прополисные витяжки з медом (1 і 5%); «Профтальмол» — очні краплі в полімерному впакуванні ( тюбик-крапельниця). Вони застосовуються для комплексного лікування травматичних ушкоджень рогової оболонки око; «Пропо- лан» — ефективний засіб при опіках.
Хоча прополіс уважається нетоксичним препаратом, потрібно остерігатися приймання більших доз. Тільки лікар може визначити доцільність застосування прополісу при тих або інших захворюваннях, найбільш оптимальну дозу й методику застосування.