ПРОПОЛІС — БДЖОЛИНИЙ КЛЕЙ

ПРОПОЛІС — БДЖОЛИНИЙ КЛЕЙ

Прополіс — це продукт переробки бджолами смолистих речовин рослинного походження, їх бджоли збирають із бруньок, листів, втеч, стебел і кори дерев, іноді — із чагарників і трав. Це — клей, який комахи застосовують для встаткування гнізда й підтримки в ньому належних санітарних умов. Прополіс — тверда маса буро-коричневого кольору із зеленуватим відтінком, що легко розчиняється в спирті й погано у воді, на смак — гірка, пекуч, що вяже.
Прополіс для бджіл — це будівельний матеріал для шпаклівки різних щілин у вулику й між стелинами, для скорочення леткового отвору на зиму, приклеювання плічок рамок, для полірування гнізд сотов і додання їм більшої міцності й стерильності. Виробляють бджоли прополіс, захоплюючи смолисті речовини на бруньках рослин щелепами й витягаючи ці речовини доти, поки нитка не відірветься. При цьому смола змішується із секретом верхньощелепних залоз. Коготками ніжок бджола знімає смолу із щелеп і переносить у пыльцевые кошичка. Набравши приблизно 10 мг смоли, бджола вертається у вулик, де бджоли-приймальниці допомагають їй звільнитися від прополісу. За день бджола робить 3-4 вильоту. У зборі беруть участь молоді бджоли (старше 15-денного віку).
Збором прополісу в бджолиній родині займається одночасно близько 30 бджіл, тому за день родина збирає в середньому близько 1 г прополісу, а за 2 місяця ( липень-серпень) —.
50-60 г.
Звичайно на пасіці відібраний і очищений від механічних домішок прополіс пресують у брикети по 100 г, обертають поліетиленовою плівкою й зберігають у темному прохолодному приміщенні. Підігрівання, перетоплювання або яка-небудь інша первинна його обробка не допускаються. При правильному зберіганні аромат і фарбування прополісу суттєво не змінюються й він не втрачає своїх лікувальних властивостей протягом 5 років.
Збирають прополіс із вуликів, як правило, у липні-серпні, зскрібаючи стамескою з верхніх брусов рамок, стелин і фальців у поставлені зверху гнізда спеціальні рамка-ґрати.
Показники якості.
Основна гідність прополісу — його висока антимікробна дія. У звязку із цим він знаходить усе більш широке застосування в медицині при лікуванні шкірних, туберкульозних, грибкових і запальних захворювань слизуватої оболонки рота, верхніх дихальних шляхів і ін.
Контроль над якістю прополісу здійснюється за певними показниками, зазначеним у таблиці.
Показники якості прополісу (по РСТ 317-77)
Показники
Характеристика й норми
Зовнішній вигляд
Брикети, кульки, крихта
Колір
Темно-зелений, бурий із зелене
ватым, жовтим або коричневим
відтінком
Запах
Характерний — смолистий, аро
матный (суміш заходів меду, ду
шистых трав, хвої, тополі)
Смак
Гіркий, злегка пекучий
Структура
Щільна, у зламі неоднорідна
Консистенція
При 20—40° С грузла, нижче
20° С — тверда
Віск (в %), не
30,0
більш
Окисність (в %),
22,0
не більш
Механічні при
20,0
міси (в %), не більш
Продовження таблиці
Показники
Характеристика й норми
Фенольні зєднання, (в %) не менш Йодне число, не менш.
Якісні реакції на флавоноид- ные зєднання
30,0.
35,0.
11оложительные
До складу прополісу входять суміш смол і бальзамів, віск, ефірне масло, квітковий пилок, вітаміни А, З, групи В и ін., а також мікроелементи, у тому числі алюміній, ванадій, залізо, кальцій, кремній, марганець, стронцій; є коричний спирт, корична й бензойна кислоти, дубильні речовини, хризин, галангин і т.д.
Звідси — різноманітність лікувальних властивостей прополісу: антимікробні, протизапальн, що анестезують і трофічні (биостимулирующие). Він знаходить застосування в лікуванні шлункових, кишкових, гінекологічних захворювань, а також захворювань слизуватих оболонок носа, околоносовых і ротовий порожнин, дихальних шляхів, середнього вуха, бронхіальної астми, туберкульозу легенів, що важко гояться ран, опіків, обморожень, фурункульозів, вірусного грипу, у стоматології в якості анестезуючого й лікувального засобу.
Прополисные мазі готовлять на вазеліні, смальці, рибячому жирі, свинячому салі ( для змазування й утирання). Для готування густий прополисной мазі основу, наприклад масло, доводять до кипіння в емальованому посуді, знімають із вогню й додають дрібно нарізаний прополіс. Суміш безупинно розмішують протягом 30 хвилин при температурі 80° С, у гарячому виді фільтрують через один шар марлі й розливають по банках.