методы литья в стоматологии
ціни на інвентар для бджоляра
прийом ягід
пасічні магазини

Що таке маткове молочко

Що таке маткове молочко

Маткове молочко («королівське желе»), вироблюване молодими бджолами-годувальницями з перги для годівлі личинок робочих бджіл і бджолиної матки, являє собою густе жовтувато-біле пастовидне речовина, що володіє приємним заходом і характерним кислувато-пекучим смаком. У перші три дні життя личинка робочої бджоли одержує в їжу тільки чисте маткове молочко, а потім у її раціоні присутній уже тільки груба кашка, що полягає з меду, пилку й води. А от бджолина матка, на відміну від робочої бджоли, з перших днів своїх днів і до кінця всього життя харчується тільки концентрованим матковим молочком, що містять у своєму складі всі необхідні для повноцінної життєдіяльності її організму вітаміни, мінеральні й біологічно активні речовини. Саме через цю різницю в раціоні харчування звичайна робоча бджола живе в середньому близько 60-80 днів, а тривалість життя, що одержує високопоживний корм бджолиної матки становить 5-7 років (причому вага яєць, що відкладаються в добу, що харчується матковим молочком бджолиної матки, у кілька раз перевищує масу її власного тіла).


У цей час, як і багато століть назад, вартість маткового молочка залишається досить високою, так як збір цього продукту бджільництва являє собою досить трудомісткий процес і триває всього лише кілька тижнів у році (у колишні часи в країнах Європи дороге маткове молочко могли дозволити собі вживати лише королі і їх звита, і із цим фактом безпосередньо позв'язана друга, найпоширеніша в США, Англії, Франції й Італії назва цього елітного  апіпродукту - «королівське желе»).

Склад і лікувально-профілактична дія

 По своїй харчовій і біологічній цінності маткове молочко не тільки значно перевершує мед, бджолиний пилок і інші продукти бджільництва, а також і коров'яче молоко ( зокрема, маткове молочко містить вітамінів, білків, жирів і вуглеводів у кілька раз більше, ніж материнське молоко корови).


У маткове молочке входить близько 65% води, 15-18% білків (представлених в основному альбумінами й глобулінами, близькими по властивостями до білок сироватки крові), 12-19% вуглеводів (глюкоза, фруктоза, сахароза), 3-5,7% жирів ( у тому числі стерини, гліцерини, фосфоліпіди, жирні кислоти - бурштинова, пальмітинова, стеаринова, деценова й ін.). У складі маткового молочка також присутні: нуклеїнові кислоти ( у тому числі аденозінтрифосфорна , рибонуклеїнова й дезоксирибонуклеїнова кислоти), органічні кислоти, вітаміни (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B12, B15, E, A, D, C), макро- і мікроелементи (калій, натрій, кальцій, магній, залізо, марганець, цинк, мідь, нікель, кобальт, хром, сірка, кремній і ін.), гормони (тестостерон, естрадіол, прогестерон), ферменти (амілаза, глюкооксидаза, аскорбинооксидаза, каталаза, інвертаза, протеаза, фосфатаза, холинестераза і т.д.), ацетилхолін і інші біологічно-активні речовини.

  По амінокислотному складу білок маткового молочка найбільш близький до білка м'яса, коров'ячого молока й курячого яйця, однак значно перевершує ці види тваринних білків по змісту лізину, пролину, аспарагінової й глютамінової амінокислот. Амінокислота пролін сприяє поліпшенню когнітивних здатностей і благотворно впливає на стан суглобів, аспарагінова й глютаминова амінокислоти виявляють гепатопротекторну дію й необхідна для повноцінного розвитку й функціонування головного мозку, а амінокислота, що втримується в матковому молочку, лізин поліпшує засвоєння організмом кальцію, підвищує ефективність регенерації ушкоджених тканин, бере участь у природньому синтезі білку коллагену, необхідного для пружності й еластичності шкіри, стінок кровоносних посудин, хрящової тканини, а також, беручи участь у синтезі гормонів, ферментів і антитіл, відіграє важливу роль у противірусному захисті організму.


Вітамінний склад маткового молочка характеризується високим змістом вітамінів B5 (пантотенової кислоти) і B7 (біотину) (цих речовин у матковому молочку в 13-16 раз більше, чим у перзі). Присутній у матковому молочку вітамін B5 бере участь у синтезі нейротрансмитерів (речовин, за допомогою яких відбувається передача електричних сигналів між нейронами в головному мозку), виявляє протизапальна дія, сприяє швидкому загоєнню ран, благотворно впливає на стан шкіри, волосся й нігтів, поліпшує метаболізм у тканинах міокарда, регулює функції надниркова залоза й статевих залоз ( внаслідок дефіциту в організмі людини пантотенової кислоти часто розбудовуються зниження довгострокової пам'яті, порушення сну, хронічна утома, депресія).

Біотин, що входить до складу маткового молочка (вітамін B7, іменований також «шкірним фактором») «відповідає» за регуляцію змісту глюкози й холестерину в крові, також як і вітамін B5 сприяє поліпшенню стану шкіри, нігтів і волось, відіграє важливу роль у процесі синтезу гемоглобіну (наслідками постійного недоліку в організмі цього вітаміну є: себорея, лупа, випадання волось, ламкість нігтів, апатія, анемія, м'язова слабість, зниження апетиту, сонливість, дерматити, порушення функцій нервової системи).


Подібно до природних адаптогенів маткове молочко сприяє підвищенню стійкості організму людину до несприятливого впливу різних факторів зовнішнього середовища (у числі яких - холод, жара, зміни клімату або атмосферного тиску, забруднення повітря й води, вплив іонізуючої радіації, збудників інфекцій, токсинів, солей важких металів).

Тонізуюча дія при регулярному вживанні маткового молочка,  є загальнозміцнювальною й такою, що підвищує енергетичний потенціал і адаптогенні можливості організму людину:

 • Виявляє бактеріостатичну, бактерицидну й противірусну дію. Цей корисний для здоров'я апіпродукт досить ефективний у боротьбі з вірусами, патогенними стафілококами й стрептококами, зі збудниками сибірської виразки, черевного тифу, сальмонельозу, дизентерії й туберкульозу (дана дія маткового молочка в значній мірі обумовлене присутністю в його складі гамоглобуліну, гермицидину, цинку й амінокислоти лізину).
 • Сприяє поліпшенню апетиту й роботи органів травлення. Ацетилхолін, органічні кислоти й магній підсилюють перистальтику шлунка й кишечнику. Завдяки таким компонентам як фосфоліпіди, амінокислоти аргінін, треонін, метонін, глютамінова й аспарагінова кислоти, маткове молочко виявляє гепатопротекторну дію й перешкоджає розвитку жирового переродження печінки. Багате вітаміном B5 маткове молочко також сприяє прискоренню загоєння уражених ерозивно-виразковим процесом слизуватих оболонок шлунково-кишкового тракту.
 • Поліпшує обмінні процеси й трофіку тканин, сприяє збільшенню м'язової маси й зменшенню жирових нагромаджень, підвищує витривалість при інтенсивних фізичних навантаженнях. амінокислота, що втримується в значній кількості в матковому молочку, аргінін, а також такі компоненти маткового молочка як калій, магній, фосфор, вітамін Е и амінокислота валин сприяють поліпшенню роботи мускулатури. Аспарагінова кислота й адреналін, природнє вироблення якого підсилюється при вживанні «королівського желе», підвищує фізичну витривалість. У зв'язку із цим, що активізує ріст м'язової маси й прискорювальне відновлення сил організму після фізичних навантажень маткове молочко корисне використовувати в раціоні спортивного харчування.
 • Активізує вироблення гемоглобіну, підвищує стійкість організму до гіпоксії (недоліку кисню).
 • Сприяє підтримці стабільного рівня глюкози в крові при цукровому діабеті. Дана властивість обумовлена присутністю в складі маткового молочка вітамінів B1, B3, біотину, цинку, калію, фосфору, магнію, марганцю, хрому, амінокислот триптофану, метіоніну, лейцину й ізолейцину.
 • Сприяє поліпшенню функціонального стану серцево-судинної системи, відновлює нормальний рівень артеріального тиску, знижує зміст у крові холестерину, поліпшує метаболізм у тканинах міокарда. Гіполіподемичну дію проявляють такі компоненти маткового молочка як фосфоліпіди, амінокислоти лізин і аргінін, магній, марганець, кальцій, цинк, кремній, селенів, хром, йод, а також деякі вітаміни групи B. Розширенню живильних серце коронарних посудин сприяють, що втримуються в матковому молочку вітамін B3, ацетилхолін, аспарагінова кислота й магній. Маленька доза маткового молочка сприяє зниженню підвищеного артеріального тиску, а більша доза «королівського желе» - навпаки, підвищує знижений тиск крові.
 • Активізує роботу статевих залоз, сприяє відновленню оптимального гормонального балансу, підсилює статевий потяг, підвищує фертильність (здатність організму до запліднення), сприяє поліпшенню фізіологічного й психоемоційного стану жінки в клімактеричний період, знижує ризик розвитку захворювань чоловічої статевої сфери й органів жіночої статевої системи. Дана комплексна дія маткового молочка в значній мірі обумовлене присутністю в його складі фитостеролів і гормонів (естрадіолу, тестостерону й прогестерону), цинку (стимулюючого вироблення чоловічого статевого гормону тестостерону, що підвищує потенцію, що поліпшує якість сперми), що благотворно впливають на процес сперматогенезу марганцю, вітаміну Е и селен, а також пов'язане з високим змістом у матковому молочку амінокислоти аргініну, що сприяє посиленню сексуальної активності й статевого порушення, що активізує мікроциркуляцію в органах малого таза, стимулюючої ерекцію сперми, що й благотворно впливає на якісний склад.
 • Сприяє поліпшенню функціонування надниркова залоза й інших органів ендокринної системи.
 • Активізує процеси регенерації ушкоджених тканин. Репаративну дію виявляють вхідні до складу маткового молочка пантотенова кислота (вітамін B5), дезоксирибонуклеїнова кислота, вітаміни А, Е и С, амінокислоти аргінін, лізин, валин, лейцин, гистидин.
 • Благотворно впливає на стан шкіри, нігтів і волось ( завдяки високому змісту в «королівському желе» поліпшуючої структуру шкіри пантотенової кислоти й біотину, а також присутності в складі маткового молочка ряду речовин, що стимулюють вироблення фібриллярного білка коллагена (у числі яких -дезоксирибонуклеиновая кислота, органічні кислоти, вітаміни З, А, Е, цинк, сірка, кремній, мідь, фитостероли, амінокислоти лізин, метіонін, треонин, фенилаланин, лейцин).
 • Сприяє поліпшенню функціонального стану центральної й периферичної нервової систем, поліпшує пам'ять і концентрацію уваги, виявляє антидепресантну й антистресову дію, сприяє відновленню розумової працездатності, знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера. У матковому молочку втримується нейромедіатор ацетилхолін і ряд компонентів, що відіграють важливу роль у процесі природнього синтезу ацетилхоліну й інших нейромедіаторів (серотоніну, дофаміну, эндорфіну, норадреналіну, і ін.) - речовин, за допомогою яких здійснюється взаємодія між нейронами й дефіцит яких в організмі людини є частою причиною хронічної утоми, депресії, апатії, безсоння, погіршення когнітивних здатностей ( серед компонентів маткового молочка, що брав участь у виробленні нейромедиаторів - вітамін B5, фосфоліпіди, амінокислоти пролін, глутамінова кислота, триптофан, гліцин, валин). Також досить важливі для повноцінної роботи головного мозку й присутні в «королівському желе» вітаміни групи B, що перешкоджають розвитку депресії цинк і марганець, магній, мідь, йод.
 • Благотворно впливає на функціональний стан зорового апарата.
 • Сприяє розширенню просвіту бронхів, знімає спазми бронхів.
 • Сприяє підвищенню імунітету, знижує ризик розвитку онкологічних захворювань. У матковому молочку присутні антиоксиданти (органічні кислоти, фосфоліпіди, вітаміни В1, В3, В6, А, З, Е, цинк, магній, кальцій, марганець, селенів, мідь, хром і ін.), а, що також володіє протипухлинною активністю оксидеценова кислота (її протиракова дія полягає в здатності ушкоджувати ДНК пухлинних кліток).

Регулярне вживання, що проявляється у вищеописаній дії маткового молочка, може принести істотну користь у складі профілактики й комплексного лікування:

 • Анемії
 • Ішемічної хвороби серця ( у тому числі стенокардії), атеросклерозу, дистрофії міокарда, артеріальної гіпотонії, артеріальній гіпертонії й ін.
 • Захворювань м'язів, хребта й суглобів (артрити, поліартрити, міозити, остеопороз, остеохондроз і ін.).
 • Гастриту, гастродуодениту, виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, коліту, ентероколіту, захворювань печінки ( у тому числі жовчнокамяна хвороба, холецистит, жировий гепатоз), хронічних захворювань підшлункової залози
 • Захворювань органів зору (катаракта, глаукома, виразки роговиці, конюнктивити, блефарити, іридоцикліти, кератити, захворювання сітківки ока й ін.)
 • Захворювань органів дихання  (риніт ( у тому числі алергійний), ларингіт, синусит, фарингіт, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, туберкульоз легенів і ін.)
 • Захворювань порожнини рота (стоматити; гінгівіти; пародонтози й ін.);
 • Захворювань нирок
 • Захворювань шкіри (екзема, псоріаз, нейродерміт, трофічні виразки, червона волчанка, бородавки й ін.)
 • Захворювань жіночої статевої сфери ( у тому числі безплідність)
 • Захворювань чоловічої сечостатевої системи (аденома передміхурової залози, простатит і ін.)

Показаннями до вживання маткового молочка також є:

 • Ожиріння
 • Анорексія, гіпотрофія й порушення травлення в дітей, у тому числі грудних з 2-тижневого віку
 • Післяопераційні крововтрати
 • Вегето-судинна дистонія
 • Гіповітамінози, авітоминози
 • Невротичні розлади, шизофренія, епілепсія
 • Астенічні або депресивні стани
 • Синдром хронічної утоми
 • Зниження розумової й фізичної працездатності
 • Погіршення пам'яті й концентрації уваги
 • Зниження лактації в період годівлі грудьми (гипогалактія)
 • Порушення менструально-овариального циклу
 • Хворобливі відчуття, вазомоторні й психоемоційні розлади, передчасне старіння шкіри, характерні для клімактеричного періоду
 • Облисіння, розшаровування волось, ламкість і крихкість нігтів
 • Нетримання сечі в людей літнього віку
 • Сексуальні розлади (еректильна дисфункція, зниження лібідо, фригідність і ін.) .

Вживання маткового молочка й препаратів на його основі можна також рекомендувати:

 • У період відновлення після перенесених хірургічних операцій, травм або важких і тривалих захворювань
 • У період відновлення після пологів
 • Людям літнього віку - для активізації обмінних процесів і профілактики «вікових» захворювань
 • Спортсменам, а також тим, хто займається фітнесом
 • При підвищених розумових і фізичних навантаженнях
 • До складу комплексної профілактики гострих респіраторних вірусних захворювань у період сезонних епідемій
 • При зміні кліматичних умов проживання
 • Людям, що проживають в екологічно несприятливих районах
 • Тем, чия робота пов'язана із впливом токсичних речовин, шуму, вібрації, радіаційного випромінювання (працюючим на атомних електростанціях, у сфері хімічного виробництва або важкої промисловості)
 • Тим, хто трудиться в несприятливих кліматичних умовах (в умовах холоду, жари, підвищеної вологості), працює у високогірній місцевості або зайнятий на підводних або підземних роботах).

Також досить корисне введення маткового молочка в раціон вагітних, що й годують грудьми жінок, тому що цей, що надає сили й заряджаючий бадьорістю натуральний продукт:

 • Сприяє посиленню лактації, підвищує якість і харчову цінність материнського молока
 • Попереджає розвиток супутньої вагітності анемії
 • Знижує ризик розвитку ожиріння при вагітності
 • Перешкоджає розвитку післяпологової депресії
 • Прискорює процеси регенерації тканин родових шляхів і післяпологову інволюцію матки
 • Підвищує стійкість організму вагітної жінки або грудьми, що годує, матері до впливу бактеріальної або вірусної інфекцій
 • Попереджає появу набряків і розвиток інтоксикації при вагітності
 • Містить у своєму складі речовини, необхідні для повноцінного росту й розвитку організму дитини.

Маткове молочко в косметології

Перешкоджає передчасному старінню, володіє ліфтинг-ефектом, багате вітамінами й мінеральними речовинами, маткове молочко корисне використовувати в косметичних цілях - у складі масок для догляду за зрілою шкірою. Маткове молочко поліпшує клітинний метаболізм і кровообіг у шкірі, активізує природню самоочистку й регенерацію шкіри, відновлює її пружність і еластичність, попереджає появу вікових зморшок.

Спосіб вживання

Маткове молочко рекомендується вживати по 1 г (0,5 ч. ложки) за 15 хвилин до сніданку й за 15 хвилин до обіду (маткове молочко слід тримати під язиком  до повного разсмокчування, не запиваючи водою).

Через тонізуючу дію вживання маткового молочка не рекомендується пізніше 18 годин.

 

Протипоказання до вживання

Індивідуальна непереносимість апіпродуктів (продуктів бджільництва), хвороба Аддісона, гострі інфекційні або онкологічні захворювання. З обережністю вживати маткове молочко при артеріальній гіпертонії, безсонні, цукровому діабеті, підвищеної нервової збудливості, підвищеному згортанні  крові, тромбозах, тромбофлебіті.

Спосіб зберігання

Зберігати 6 місяців у холодильнику при температурі 2-5.

 При температурі  до -20 строк зберігання може бути збільшений до 18 місяців.

Що таке маткове молочко

Маткове молочко («королівське желе»), вироблюване молодими бджолами-годувальницями з перги для годівлі личинок робочих бджіл і бджолиної матки, являє собою густе жовтувато-біле пастовидне речовина, що володіє приємним заходом і характерним кислувато-пекучим смаком. У перші три дні життя личинка робочої бджоли одержує в їжу тільки чисте маткове молочко, а потім у її раціоні присутній уже тільки груба кашка, що полягає з меду, пилку й води. А от бджолина матка, на відміну від робочої бджоли, з перших днів своїх днів і до кінця всього життя харчується тільки концентрованим матковим молочком, що містять у своєму складі всі необхідні для повноцінної життєдіяльності її організму вітаміни, мінеральні й біологічно активні речовини. Саме через цю різницю в раціоні харчування звичайна робоча бджола живе в середньому близько 60-80 днів, а тривалість життя, що одержує високопоживний корм бджолиної матки становить 5-7 років (причому вага яєць, що відкладаються в добу, що харчується матковим молочком бджолиної матки, у кілька раз перевищує масу її власного тіла).


У цей час, як і багато століть назад, вартість маткового молочка залишається досить високою, так як збір цього продукту бджільництва являє собою досить трудомісткий процес і триває всього лише кілька тижнів у році (у колишні часи в країнах Європи дороге маткове молочко могли дозволити собі вживати лише королі і їх звита, і із цим фактом безпосередньо позв'язана друга, найпоширеніша в США, Англії, Франції й Італії назва цього елітного  апіпродукту - «королівське желе»).

Склад і лікувально-профілактична дія

 По своїй харчовій і біологічній цінності маткове молочко не тільки значно перевершує мед, бджолиний пилок і інші продукти бджільництва, а також і коров'яче молоко ( зокрема, маткове молочко містить вітамінів, білків, жирів і вуглеводів у кілька раз більше, ніж материнське молоко корови).


У маткове молочке входить близько 65% води, 15-18% білків (представлених в основному альбумінами й глобулінами, близькими по властивостями до білок сироватки крові), 12-19% вуглеводів (глюкоза, фруктоза, сахароза), 3-5,7% жирів ( у тому числі стерини, гліцерини, фосфоліпіди, жирні кислоти - бурштинова, пальмітинова, стеаринова, деценова й ін.). У складі маткового молочка також присутні: нуклеїнові кислоти ( у тому числі аденозінтрифосфорна , рибонуклеїнова й дезоксирибонуклеїнова кислоти), органічні кислоти, вітаміни (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B12, B15, E, A, D, C), макро- і мікроелементи (калій, натрій, кальцій, магній, залізо, марганець, цинк, мідь, нікель, кобальт, хром, сірка, кремній і ін.), гормони (тестостерон, естрадіол, прогестерон), ферменти (амілаза, глюкооксидаза, аскорбинооксидаза, каталаза, інвертаза, протеаза, фосфатаза, холинестераза і т.д.), ацетилхолін і інші біологічно-активні речовини.

  По амінокислотному складу білок маткового молочка найбільш близький до білка м'яса, коров'ячого молока й курячого яйця, однак значно перевершує ці види тваринних білків по змісту лізину, пролину, аспарагінової й глютамінової амінокислот. Амінокислота пролін сприяє поліпшенню когнітивних здатностей і благотворно впливає на стан суглобів, аспарагінова й глютаминова амінокислоти виявляють гепатопротекторну дію й необхідна для повноцінного розвитку й функціонування головного мозку, а амінокислота, що втримується в матковому молочку, лізин поліпшує засвоєння організмом кальцію, підвищує ефективність регенерації ушкоджених тканин, бере участь у природньому синтезі білку коллагену, необхідного для пружності й еластичності шкіри, стінок кровоносних посудин, хрящової тканини, а також, беручи участь у синтезі гормонів, ферментів і антитіл, відіграє важливу роль у противірусному захисті організму.


Вітамінний склад маткового молочка характеризується високим змістом вітамінів B5 (пантотенової кислоти) і B7 (біотину) (цих речовин у матковому молочку в 13-16 раз більше, чим у перзі). Присутній у матковому молочку вітамін B5 бере участь у синтезі нейротрансмитерів (речовин, за допомогою яких відбувається передача електричних сигналів між нейронами в головному мозку), виявляє протизапальна дія, сприяє швидкому загоєнню ран, благотворно впливає на стан шкіри, волосся й нігтів, поліпшує метаболізм у тканинах міокарда, регулює функції надниркова залоза й статевих залоз ( внаслідок дефіциту в організмі людини пантотенової кислоти часто розбудовуються зниження довгострокової пам'яті, порушення сну, хронічна утома, депресія).

Біотин, що входить до складу маткового молочка (вітамін B7, іменований також «шкірним фактором») «відповідає» за регуляцію змісту глюкози й холестерину в крові, також як і вітамін B5 сприяє поліпшенню стану шкіри, нігтів і волось, відіграє важливу роль у процесі синтезу гемоглобіну (наслідками постійного недоліку в організмі цього вітаміну є: себорея, лупа, випадання волось, ламкість нігтів, апатія, анемія, м'язова слабість, зниження апетиту, сонливість, дерматити, порушення функцій нервової системи).


Подібно до природних адаптогенів маткове молочко сприяє підвищенню стійкості організму людину до несприятливого впливу різних факторів зовнішнього середовища (у числі яких - холод, жара, зміни клімату або атмосферного тиску, забруднення повітря й води, вплив іонізуючої радіації, збудників інфекцій, токсинів, солей важких металів).

Тонізуюча дія при регулярному вживанні маткового молочка,  є загальнозміцнювальною й такою, що підвищує енергетичний потенціал і адаптогенні можливості організму людину:

 • Виявляє бактеріостатичну, бактерицидну й противірусну дію. Цей корисний для здоров'я апіпродукт досить ефективний у боротьбі з вірусами, патогенними стафілококами й стрептококами, зі збудниками сибірської виразки, черевного тифу, сальмонельозу, дизентерії й туберкульозу (дана дія маткового молочка в значній мірі обумовлене присутністю в його складі гамоглобуліну, гермицидину, цинку й амінокислоти лізину).
 • Сприяє поліпшенню апетиту й роботи органів травлення. Ацетилхолін, органічні кислоти й магній підсилюють перистальтику шлунка й кишечнику. Завдяки таким компонентам як фосфоліпіди, амінокислоти аргінін, треонін, метонін, глютамінова й аспарагінова кислоти, маткове молочко виявляє гепатопротекторну дію й перешкоджає розвитку жирового переродження печінки. Багате вітаміном B5 маткове молочко також сприяє прискоренню загоєння уражених ерозивно-виразковим процесом слизуватих оболонок шлунково-кишкового тракту.
 • Поліпшує обмінні процеси й трофіку тканин, сприяє збільшенню м'язової маси й зменшенню жирових нагромаджень, підвищує витривалість при інтенсивних фізичних навантаженнях. амінокислота, що втримується в значній кількості в матковому молочку, аргінін, а також такі компоненти маткового молочка як калій, магній, фосфор, вітамін Е и амінокислота валин сприяють поліпшенню роботи мускулатури. Аспарагінова кислота й адреналін, природнє вироблення якого підсилюється при вживанні «королівського желе», підвищує фізичну витривалість. У зв'язку із цим, що активізує ріст м'язової маси й прискорювальне відновлення сил організму після фізичних навантажень маткове молочко корисне використовувати в раціоні спортивного харчування.
 • Активізує вироблення гемоглобіну, підвищує стійкість організму до гіпоксії (недоліку кисню).
 • Сприяє підтримці стабільного рівня глюкози в крові при цукровому діабеті. Дана властивість обумовлена присутністю в складі маткового молочка вітамінів B1, B3, біотину, цинку, калію, фосфору, магнію, марганцю, хрому, амінокислот триптофану, метіоніну, лейцину й ізолейцину.
 • Сприяє поліпшенню функціонального стану серцево-судинної системи, відновлює нормальний рівень артеріального тиску, знижує зміст у крові холестерину, поліпшує метаболізм у тканинах міокарда. Гіполіподемичну дію проявляють такі компоненти маткового молочка як фосфоліпіди, амінокислоти лізин і аргінін, магній, марганець, кальцій, цинк, кремній, селенів, хром, йод, а також деякі вітаміни групи B. Розширенню живильних серце коронарних посудин сприяють, що втримуються в матковому молочку вітамін B3, ацетилхолін, аспарагінова кислота й магній. Маленька доза маткового молочка сприяє зниженню підвищеного артеріального тиску, а більша доза «королівського желе» - навпаки, підвищує знижений тиск крові.
 • Активізує роботу статевих залоз, сприяє відновленню оптимального гормонального балансу, підсилює статевий потяг, підвищує фертильність (здатність організму до запліднення), сприяє поліпшенню фізіологічного й психоемоційного стану жінки в клімактеричний період, знижує ризик розвитку захворювань чоловічої статевої сфери й органів жіночої статевої системи. Дана комплексна дія маткового молочка в значній мірі обумовлене присутністю в його складі фитостеролів і гормонів (естрадіолу, тестостерону й прогестерону), цинку (стимулюючого вироблення чоловічого статевого гормону тестостерону, що підвищує потенцію, що поліпшує якість сперми), що благотворно впливають на процес сперматогенезу марганцю, вітаміну Е и селен, а також пов'язане з високим змістом у матковому молочку амінокислоти аргініну, що сприяє посиленню сексуальної активності й статевого порушення, що активізує мікроциркуляцію в органах малого таза, стимулюючої ерекцію сперми, що й благотворно впливає на якісний склад.
 • Сприяє поліпшенню функціонування надниркова залоза й інших органів ендокринної системи.
 • Активізує процеси регенерації ушкоджених тканин. Репаративну дію виявляють вхідні до складу маткового молочка пантотенова кислота (вітамін B5), дезоксирибонуклеїнова кислота, вітаміни А, Е и С, амінокислоти аргінін, лізин, валин, лейцин, гистидин.
 • Благотворно впливає на стан шкіри, нігтів і волось ( завдяки високому змісту в «королівському желе» поліпшуючої структуру шкіри пантотенової кислоти й біотину, а також присутності в складі маткового молочка ряду речовин, що стимулюють вироблення фібриллярного білка коллагена (у числі яких -дезоксирибонуклеиновая кислота, органічні кислоти, вітаміни З, А, Е, цинк, сірка, кремній, мідь, фитостероли, амінокислоти лізин, метіонін, треонин, фенилаланин, лейцин).
 • Сприяє поліпшенню функціонального стану центральної й периферичної нервової систем, поліпшує пам'ять і концентрацію уваги, виявляє антидепресантну й антистресову дію, сприяє відновленню розумової працездатності, знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера. У матковому молочку втримується нейромедіатор ацетилхолін і ряд компонентів, що відіграють важливу роль у процесі природнього синтезу ацетилхоліну й інших нейромедіаторів (серотоніну, дофаміну, эндорфіну, норадреналіну, і ін.) - речовин, за допомогою яких здійснюється взаємодія між нейронами й дефіцит яких в організмі людини є частою причиною хронічної утоми, депресії, апатії, безсоння, погіршення когнітивних здатностей ( серед компонентів маткового молочка, що брав участь у виробленні нейромедиаторів - вітамін B5, фосфоліпіди, амінокислоти пролін, глутамінова кислота, триптофан, гліцин, валин). Також досить важливі для повноцінної роботи головного мозку й присутні в «королівському желе» вітаміни групи B, що перешкоджають розвитку депресії цинк і марганець, магній, мідь, йод.
 • Благотворно впливає на функціональний стан зорового апарата.
 • Сприяє розширенню просвіту бронхів, знімає спазми бронхів.
 • Сприяє підвищенню імунітету, знижує ризик розвитку онкологічних захворювань. У матковому молочку присутні антиоксиданти (органічні кислоти, фосфоліпіди, вітаміни В1, В3, В6, А, З, Е, цинк, магній, кальцій, марганець, селенів, мідь, хром і ін.), а, що також володіє протипухлинною активністю оксидеценова кислота (її протиракова дія полягає в здатності ушкоджувати ДНК пухлинних кліток).

Регулярне вживання, що проявляється у вищеописаній дії маткового молочка, може принести істотну користь у складі профілактики й комплексного лікування:

 • Анемії
 • Ішемічної хвороби серця ( у тому числі стенокардії), атеросклерозу, дистрофії міокарда, артеріальної гіпотонії, артеріальній гіпертонії й ін.
 • Захворювань м'язів, хребта й суглобів (артрити, поліартрити, міозити, остеопороз, остеохондроз і ін.).
 • Гастриту, гастродуодениту, виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, коліту, ентероколіту, захворювань печінки ( у тому числі жовчнокамяна хвороба, холецистит, жировий гепатоз), хронічних захворювань підшлункової залози
 • Захворювань органів зору (катаракта, глаукома, виразки роговиці, конюнктивити, блефарити, іридоцикліти, кератити, захворювання сітківки ока й ін.)
 • Захворювань органів дихання  (риніт ( у тому числі алергійний), ларингіт, синусит, фарингіт, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, туберкульоз легенів і ін.)
 • Захворювань порожнини рота (стоматити; гінгівіти; пародонтози й ін.);
 • Захворювань нирок
 • Захворювань шкіри (екзема, псоріаз, нейродерміт, трофічні виразки, червона волчанка, бородавки й ін.)
 • Захворювань жіночої статевої сфери ( у тому числі безплідність)
 • Захворювань чоловічої сечостатевої системи (аденома передміхурової залози, простатит і ін.)

Показаннями до вживання маткового молочка також є:

 • Ожиріння
 • Анорексія, гіпотрофія й порушення травлення в дітей, у тому числі грудних з 2-тижневого віку
 • Післяопераційні крововтрати
 • Вегето-судинна дистонія
 • Гіповітамінози, авітоминози
 • Невротичні розлади, шизофренія, епілепсія
 • Астенічні або депресивні стани
 • Синдром хронічної утоми
 • Зниження розумової й фізичної працездатності
 • Погіршення пам'яті й концентрації уваги
 • Зниження лактації в період годівлі грудьми (гипогалактія)
 • Порушення менструально-овариального циклу
 • Хворобливі відчуття, вазомоторні й психоемоційні розлади, передчасне старіння шкіри, характерні для клімактеричного періоду
 • Облисіння, розшаровування волось, ламкість і крихкість нігтів
 • Нетримання сечі в людей літнього віку
 • Сексуальні розлади (еректильна дисфункція, зниження лібідо, фригідність і ін.) .

Вживання маткового молочка й препаратів на його основі можна також рекомендувати:

 • У період відновлення після перенесених хірургічних операцій, травм або важких і тривалих захворювань
 • У період відновлення після пологів
 • Людям літнього віку - для активізації обмінних процесів і профілактики «вікових» захворювань
 • Спортсменам, а також тим, хто займається фітнесом
 • При підвищених розумових і фізичних навантаженнях
 • До складу комплексної профілактики гострих респіраторних вірусних захворювань у період сезонних епідемій
 • При зміні кліматичних умов проживання
 • Людям, що проживають в екологічно несприятливих районах
 • Тем, чия робота пов'язана із впливом токсичних речовин, шуму, вібрації, радіаційного випромінювання (працюючим на атомних електростанціях, у сфері хімічного виробництва або важкої промисловості)
 • Тим, хто трудиться в несприятливих кліматичних умовах (в умовах холоду, жари, підвищеної вологості), працює у високогірній місцевості або зайнятий на підводних або підземних роботах).

Також досить корисне введення маткового молочка в раціон вагітних, що й годують грудьми жінок, тому що цей, що надає сили й заряджаючий бадьорістю натуральний продукт:

 • Сприяє посиленню лактації, підвищує якість і харчову цінність материнського молока
 • Попереджає розвиток супутньої вагітності анемії
 • Знижує ризик розвитку ожиріння при вагітності
 • Перешкоджає розвитку післяпологової депресії
 • Прискорює процеси регенерації тканин родових шляхів і післяпологову інволюцію матки
 • Підвищує стійкість організму вагітної жінки або грудьми, що годує, матері до впливу бактеріальної або вірусної інфекцій
 • Попереджає появу набряків і розвиток інтоксикації при вагітності
 • Містить у своєму складі речовини, необхідні для повноцінного росту й розвитку організму дитини.

Маткове молочко в косметології

Перешкоджає передчасному старінню, володіє ліфтинг-ефектом, багате вітамінами й мінеральними речовинами, маткове молочко корисне використовувати в косметичних цілях - у складі масок для догляду за зрілою шкірою. Маткове молочко поліпшує клітинний метаболізм і кровообіг у шкірі, активізує природню самоочистку й регенерацію шкіри, відновлює її пружність і еластичність, попереджає появу вікових зморшок.

Спосіб вживання

Маткове молочко рекомендується вживати по 1 г (0,5 ч. ложки) за 15 хвилин до сніданку й за 15 хвилин до обіду (маткове молочко слід тримати під язиком  до повного разсмокчування, не запиваючи водою).

Через тонізуючу дію вживання маткового молочка не рекомендується пізніше 18 годин.

 

Протипоказання до вживання

Індивідуальна непереносимість апіпродуктів (продуктів бджільництва), хвороба Аддісона, гострі інфекційні або онкологічні захворювання. З обережністю вживати маткове молочко при артеріальній гіпертонії, безсонні, цукровому діабеті, підвищеної нервової збудливості, підвищеному згортанні  крові, тромбозах, тромбофлебіті.

Спосіб зберігання

Зберігати 6 місяців у холодильнику при температурі 2-5.

 При температурі  до -20 строк зберігання може бути збільшений до 18 місяців.