замена воска на пластмассу методом литьевого прессования
виготовити силіконові форми
трави при дванадцяти
креслення багатокорпусного вуликів

МАТКОВЕ МОЛОЧНО Походження маткового молочка

МАТКОВЕ МОЛОЧНО Походження маткового молочка

Матковим молочком називають виділення глоткових і частково верхньощелепних залоз молодих бджіл; вони годують їм тих личинок, з яких розбудовуються бджолині матки, а також самих маток у період кладки яєць (секрет алотропічних залоз).
Бджолине маткове молочко, нерідко називане просто матковим молочком або скорочено «ММ», є продуктом життєдіяльності медоносних бджіл. Бджоли, як відомо, живуть більшими родинами, причому в кожній родині є особини трьох пологів: одна матка, діяльність якої полягає у відкладанні яєць, 30-60 тис. робочих бджіл, які виконують усі роботи з будівлі сотов, догляду за маткою, вихованню потомства, збору квіткового нектару й переробці його в мед, збору пилку, захисту родини від ворогів і т.д.; навесні й улітку в родині є ще кілька сотень трутнів-самців, які запліднюють молодих маток.
Маткове молочко служить їжею личинкам робочих бджіл і трутнів протягом перших трьох днів їх життя, личинкам маток- протягом 5 днів і маткам — навесні й улітку, коли вони посилено відкладають яйця.
Маткові личинки розбудовуються в спеціальних більших гніздах, називаних маточниками, і одержують молочко, що трохи відрізняється по складу. Кількість молочка в кожному маточнике досягає 200-400 мг. У звичайних гніздах сотов, у яких розбудовуються личинки робочих бджіл, молочка буває приблизно в 100 раз менше.
При нормальних умовах існування й розвитку бджолиних родин утвір маткового молочка в молодих бджіл відбувається з 4- 6-го по 12- 15-й день їх життя. Робоча бджола має пару глоткових залоз, розташованих у передній частині голови. Кожна з них має вигляд довгої ( близько 15 мм), тонкої, звитої трубочки, яка відкривається нижнім кінцем у глотку близько її переднього кінця. На стінках трубочки перебуває більш 500 дрібних залозок; у новонароджених бджіл ці залозки стиснуті й залишаються такими, поки бджола годується медом. З 4-денного віку бджола починає поїдати пергу, багату білками, жирами й вітамінами, і її глоткові залози приходять в активний стан: клітки стислих залозок поглинають живильні речовини з омивающей їх крові, набухають і починають виробляти молочко. Залозки також розбухають, стають кулястими, молочко випливає з них у трубочку залози, а по ній виливає в глотку; із глотки воно стікає на хоботок, за допомогою до-
Description: C:Users
dubykAppDataLocalTempFineReader10mediaimage6.png
Рис. 21. Схема розташування залоз у голові й грудей робочої бджоли:.
1 — глоткова залоза: 2 — иижнегубна залоза; 3 — верхньощелепна залозі; 4 — ковтка; 5 — стравохід; 6 — хоботок.
торого бджола може покласти його в гніздо сота, де перебуває личинка робочої бджоли, або в маточник, де розбудовується маткова личинка. Крім того, бджола молочком годує матку.
Рясне харчування маткових личинок молочком сприяє прискореному їхньому розвитку й посиленому росту в порівнянні з робочими личинками. За 5 -б днів маткова личинка збільшує свою вагу в 3000 раз ( від 0,1 до 300 мг), а робоча тільки в 1500 раз; увесь розвиток матки триває 16 днів, а робочої бджоли — 21 день. Доросла матка відрізняється сильно розвиненим половим апаратом, довговічністю (живе до 3- 4 років), інтенсивним обміном речовин і високою плідністю. У період кладки яєць матка поглинає щодня величезна кількість маткового молочка й відкладає до 2,5-3,0 тис. яєць.
Прискорений розвиток матки, її довговічність, інтенсивний обмін і висока плідність, обумовлені харчуванням молочком, дали привід припускати, що молочко може впливати на обмін речовин інших тварин і людину, благотворно впливати на здоровя. Звідси й почалося вивчення складу молочка, його властивостей і можливостей застосування в медицині.

Популярні статті

Нові статті